pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

V Chlumu u Třeboně zavzpomínají na Františka Hrubína

Pátek 21. srpna bude v Chlumu u Třeboně patřit vzpomínkové akci na spisovatele, dramatika a básníka Františka Hrubína, který si právě tuto lokalitu velmi oblíbil. Navíc byl i čestným občanem a jeho rodina dodnes vlastní domek na Náměstí.

Vzpomínkovou akci organizátoři nazvali Srpnová neděle. Stejný název nese i Hrubínova divadelní hra, kterou režisér Otakar Vávra převedl na filmové plátno. Děj se odehrává v exteriérech Chlumu, včetně břehů rybníku Hejtman. Jedním z tehdejších mladých herců, protagonistů filmu, byl Luděk Munzar. S Hrubínem ho pojilo osobní přátelství i výjimečný vztah k Chlumu.

„Vzpomínkové pásmo připravili herci Divadla J. K. Tyla v Plzni v čele s Josefem Nechutným. Dále vystoupí Andrea Černá, Miroslav Krejsa a Antonín Kaška. Zazní ukázky z divadelních her, z básnického cyklu Z jižních Čech, dětských říkanek, vzpomínkou přispějí pamětníci, včetně Heleny Chvojkové, dcery Jiřího Trnky, velkého Hrubínova přítele,“ uvedla starostka Jitka Bednářová

Akce se uskuteční v pátek od šesti hodin na Náměstí v Chlumu u Třeboně. Lidé budou moci navštívit i minivýstavu fotografií a artefaktů k osobnosti Františka Hrubína v Domečku – domě dětí na Náměstí. Tamtéž budou k vidění ukázky filmu Srpnová neděle. V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Náměstí. 

Hodnocení článku je 26 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto youtube.com

Štítky akce, Třeboňsko, František Hrubín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.