Stejně jako většinu kulturních akcí, i únorové masopustní průvody zasáhne koronavirus. Většina pořadatelů průvody buď úplně zrušila nebo je uspořádá bez diváků. V Doudlebech na Českobudějovicku se nebude masopust konat po dlouhých sedmdesáti letech.
Téměř 160 let už se koná masopust v Milevsku na Písecku. Letošní 159. ročník nechtěli pořadatelé zrušit právě kvůli dlouholeté tradici, která sahá až do roku 1862. Akci se proto pořadatelé rozhodli uspořádat bez diváků, jarmarku a doprovodného programu. Masky budou ve městě jeden den v předem neznámém čase. Videozáznam z průvodu zveřejní pořadatelé 13. února na webu.
Organizátoři připraví po trase průvodu deset stanovišť, kde budou lidé po dvojicích a v respirátorech. „Natočíme to, dvojice se s dalšími nesetkají. Budou to tradiční masky. Potřebujeme zabít Bakuse, aby se mohl narodit nový, protože příští rok je 160. ročník," řekl předseda Maškarního sdružení Karel Procházka. Některé masky budou i v oknech domů; třeba na náměstí žije muž, který vyrábí masky televizní rodiny Simpsonů.
Poprvé po sedmdesáti letech se nebude konat masopustní průvod v Doudlebech na Českobudějovicku. Soubor Doudleban akci úplně zrušil. „Nemůžeme si to dovolit, ani starosta to nedoporučuje," řekla zástupkyně vedoucí souboru Eugenie Klufová. Koledníci jsou hlavně svobodní muži ze vsi. Hlavním symbolem koledy jsou vysoké klobouky, ozdobené krepovými růžičkami, kterých je 365 jako dnů v roce. Domy obchází mládenecká růžičková koleda s dechovou kapelou.
Masopustní veselí neuvidí ani lidé v Českých Budějovicích. Tam vždy poslední masopustní úterý jezdil Doudleban a další koledníci. „Kvůli koronavirovým opatřením nebude možné zajistit parametry, které se vyžadují," uvedl primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.