Už 16. června vstoupí do českých kin film Kdyby radši hořelo. Spoluautorem scénáře ke snímku, který měl premiéru na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu, je Jihočech Lukáš Csicsely. Pro Budějckou Drbnu vypráví o práci na scénáři i ohlasech z Berlinale.
Lukáš Csicsely je autorem příběhů pro děti, podílel se na tvorbě komiksů či knih, píše také rozhlasové hry. V polovině června vstoupí do kin snímek Kdyby radši hořelo, jehož scénář tvořil společně s režisérem Adamem Kolomanem Rybanským. Oba pochází z menších měst a právě v tomto prostředí se odehrává film, ve kterém hrají Michal Isteník, Miroslav Krobot či Anna Polívková.
„Je to film o přátelství dvou mužů - Broni a Standy. Oba jsou dobrovolní hasiči a oba si prochází složitým obdobím. Standa se má stát otcem, ale není si jistý, že to zvládne, protože tátu nikdy neměl, a tak je Broňa takový jeho náhradní otec. V tomhle nastavení se rozehraje pětidenní příběh odehrávající se o Velikonocích. Na jarmarku do kašny narazí dodávka a oni to začnou považovat za teroristický útok,“ popisuje Lukáš Csicsely.
Film vypráví o strachu z neznáma. Příběh se podle něj velmi volně inspiroval příběhem Čecha, který kácel stromy u železnice a poté čelil obvinění z teroristického útoku. „Děj ukazuje, jak se může i člověk hodný a laskavý chovat jinak kvůli strachu z nejistoty,“ pokračuje Csicsely, který snímek označuje spíše za grotesku.
Snímek měl premiéru na uznávaném Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. „Funguje to tak, že producent film nabízí a selektoři poté z nabídky vybírají ty, které se na festivalu objeví. Z některých vyjádření jsem pochopil, že si film oblíbil ředitel festivalu,“ vypráví Csicsely.
Ve filmu se podle něj spojují aktuální téma a vtip. „Možná právě tahle kombinace v zahraničí zafungovala. Zpětná vazba byla dobrá a vypadá to, že film dobře funguje na mezinárodní publikum. Uvidíme, jaké budou ohlasy v Česku,“ popisuje.
Pro Lukáše Csicselyho, který je autorem knížek a příběhů pro děti či komiksů, to nebyla zdaleka první zkušenost se filmového psaním scénáře. K psaní příběhu ho vyzval režisér. „Adam mě k tomu přizval a já se snažil napojit na jeho styl a na jeho způsob uvažování. Je to jiný styl práce. Když píšu knihu, mám výsledek pod kontrolou, ale v tomhle případě se pak film ještě natáčí a materiál poté míří do střižny. Je to kolektivní práce. Osobně jsem s výsledkem moc spokojený,“ dodává rodák ze Zlivi na Českobudějovicku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.