úterý 10. prosince 2019 Julie

Budějcím k 750. výročí zazpívá Lucie Bílá. Lidé na náměstí rozbuší největší živé srdce města

Vedení českobudějovické radnice zahájí očekávané oslavy 750. výročí založení města v úterý 10. března. Právě k tomuto dni je datována první listina, v níž se o městě hovoří. Akce, která proběhne na náměstí Přemysla Otakara II., bude první velkou kulturní připomínkou letošního jubilea jihočeské metropole.

Českým Budějovicím přijede k 750. výročí zazpívat Lucie Bílá, symboly města oživí multimediální show a Budějčáci společně vytvoří a rozbuší živé srdce města. V průběhu celého roku se obyvatelé i hosté mohou těšit na řadu dalších kulturních akcí, během nichž si krajské město připomene svou bohatou historii.

„Pro realizaci výročí Dne založení města 10. března jsme vybrali návrh českobudějovické agentury Art4promotion. Oslovili jsme je nejen proto, že mají sedmnáct let zkušeností v oboru a na svém kontě stovky realizací, ale navíc jako vůbec první česká produkce obdrželi významné světové ocenění Ilda Artistic Awards, udělované od roku 1986. V konkurenci 160 projektů z celého světa získali tuto cenu za realizaci nejlepší prostorové multimediální show, konkrétně za projekt Vltava žije, který vznikl právě v Českých Budějovicích. Den založení města bude pojat jako tematické multimediální představení, kterému bude předcházet živý koncert přední české zpěvačky Lucie Bílé. Jedním z vrcholů bude zapojení všech diváků, kteří z budějovického náměstí společně s námi vytvoří největší živé srdce,“ uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda.

Tvůrčí tým představil vedení města koncept multimediálního představení s názvem Magické Budějovice. Jde o kombinaci a propojení originálních uměleckých prvků symbolizujících příběh založení města České Budějovice, který je zpracován do gradujícího představení a celý se odehrává v historickém jádru města. Show tak postupně rozehraje scenérie náměstí Přemysla Otakara II.

„Jsme hrdí nejen na to, že jsme Budějovicím přivezli mezinárodní ocenění, které v ostatních kategoriích získala například produkce živého koncertu Shakira Live v New Yorku či osmý ročník živé televizní show America´s Got Talent, ale především jsme hrdí, že jako patrioti, kteří v tomto městě působí již od roku 1998, můžeme realizovat tuto významnou akci. Budeme se snažit vytvořit pro všechny nejen výjimečný zážitek, ale navíc bychom rádi Budějčáky do akce aktivně zapojili. Společně s nimi se 10. března pokusíme vytvořit největší živé srdce a doslova rozbušit srdce našeho města. Multimediální představení bude navazovat na koncert Lucie Bílé, postupně rozehraje budovu radnice, Samsonovu kašnu a Černou věž. Představení vyvrcholí ohňostrojem a odhalením slavnostní výzdoby města u příležitosti 750. výročí,“ říká Rudolf Střítecký, jeden z autorů konceptu a režisér show.

První akcí letošních oslav byla výstava Milana Bindera s názvem 750 let českobudějovické architektury aneb Jak šel čas, kterou zájemci mohou vidět ve výstavní síni radnice do 16. února. Jako připomínka letošního jubilejního roku v prostorách radnice probíhá také celoroční výstava Bohumil Böhm a České Budějovice, která je věnována architektuře. Připravuje se také výstava kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie Přemysla Otakara II. zapůjčených z Pražského hradu. Česká národní banka k výročí založení Českých Budějovic vydá stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun.

Podrobný harmonogram dalších akcí spojených s oslavami 750 let od založení Českých Budějovic bude zveřejněn v průběhu nejbližších týdnů.

Tisková zpráva

Štítky 750 let města, České Budějovice, oslavy, Art4promotion, multimediální show

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.