pondělí 25. května 2020 Viola

FOTO: Plavští oslavili začátek masopustu

V rámci takzvané slaměné koledy, která má v obci Plav u Českých Budějovic již 23letou tradici, se v sobotu sešla skupinka přátel a kamarádů, aby s malým předstihem oslavila začátek masopustu.

Akce odstartovala hned ráno, kdy dostali koledníci od starosty povolení, a koleda tak mohla začít.

Průvod tvořilo celkem čtrnáct lidí. Dvanáct z nich symbolizuje apoštoly, jsou vedeni takzvanou matkou a každý má jinou roli. Posledním apoštolem je moučnej, jenž vybírá od lidí koledu a střeží vybrané peníze. Dále průvod doprovází dva židé, kteří apoštoly chrání, pomáhají jim a otevírají vrata do stavení.

K takové akci je samozřejmě zapotřebí muzika, a tak se kromě slaměných apoštolů, masek a dalšího doprovodu masopustní průvod neobešel bez živé hudby, kterou zajistila kapela hrající na vozembouch, harmoniku a dechové nástroje.

Skupina apoštolů postupně procházela celou obcí, navštěvovala stavení, kde po provedení kolečka dostala něco k pití i snědku a samozřejmě také nějakou tu koledu. Akce probíhala od rána do večera, a tak si každý dokáže představit, jak náročné to bylo...

Po ukončení venkovní části se koledníci přesunuli do hospody, aby začátek masopustu řádně oslavili a zakončili celý náročný den.

Slaměná koleda v Plavu

pondělí, 4. února 2013, 12:25

Příprava na výstřel z děla
Vstup do dvora jednoho z domů

Autoři

Štítky masopust Plav, masopustní rej, Českobudějovicko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.