Počasí dnes13 °C, zítra9 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

Národní knihovna připravuje digitalizaci statisíce knih, pomůže jí i Google

Na půl milionu knih zdigitalizuje Národní knihovna České republiky (NK). České literární dědictví si tak díky evropským fondům a spolupráci s firmou Google budou moci nastudovat lidé po celém světě, informoval v úterý ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

 

"Díky tomuto bezkonkurenčnímu projektu převedeme do digitální podoby 300 tisíc knih, které budou zpřístupněny veřejnosti. Tato část projektu je hrazena z integrovaného operačního programu, Evropská unie tedy zaplatila 85 procent jeho nákladů," řekl Böhm. Dalších 15 procent nákladů potom šlo ze státního rozpočtu skrze ministerstvo kultury.

Kromě těchto tří set tisíc svazků by se mělo v nejbližších letech zdigitalizovat také dalších dvě stě tisíc knih, a to díky spolupráci s firmou Google. Ta na jaře minulého roku podepsala s Národní knihovnou smlouvu o spolupráci, ve které se zavázala naskenovat a na internetu zpřístupnit nejdůležitější česká a slovanská díla z období od 16. do 18. století.

"Národní knihovna má nejrozsáhlejší sbírku knih ve slovanských jazycích tohoto období na světě. Její zveřejnění naprosto koresponduje s cíli, které si Google předsevzal - tedy boření hranic, a to nejen geografických, ale také společenských a kulturních," řekla v úterý zástupkyně firmy Annabella Weisl. Česká Národní knihovna je teprve druhou středoevropskou knihovnou, která se do projektu zapojila.

Záměry Googlu se překrývají s cíli celého projektu, který mimo jiné jako jeden z kulturních záměrů definovala také Evropská unie. "Naše cíle jsou tři. Prvním z nich je samozřejmě digitalizovat, druhým potom dokumenty bezpečně ukládat a třetím důležitým zveřejňovat," řekl Tomáš Svoboda z Národní knihovny.

Digitalizaci by přitom měly zajišťovat nové robotické skenery, které jsou podle Svobody mnohokrát efektivnější než běžné ruční skenování, a navíc dokáží rozpoznat text, takže se v dokumentu potom dá elektronicky vyhledávat. Pracovníci knihovny také připravují formu, jakou budou nové elektronické dokumenty ukládat. "Známá je historka, jak si NASA schovala pásky s přistáním na měsíci a po 30 letech zjistila, že už neexistuje program, který by je dokázal přečíst a zpracovat. Neradi bychom dopadli stejně, takže i na tom nyní pracujeme," popsal složitost elektronizace Svoboda.

Výsledkem celého projektu by potom mělo být zveřejnění daného počtu elektronických svazků na internetu tak, aby byly přístupné kdykoli a komukoli. Právě kvůli zveřejnění budou technici zveřejňovat zejména starší svazky, které nepodléhají autorským právům. "Výběr digitalizovaných knih nepodléhá badatelskému zájmu jako spíše faktografii. Budeme se snažit vybírat "perly", o které bude mít veřejnost zájem a které budou mít velkou informační hodnotu," uzavřel Svoboda. 

Martina Týblová

Štítky Národní knihovna České republiky, kniha, Google, projekt, Tomáš Svoboda, Evropská unie, Ministerstvo kultury České republiky, NASA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Národní knihovna připravuje digitalizaci statisíce knih, pomůže jí i Google  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.