sobota 21. května 2022 Monika

Jihočeský kraj přerušil spolupráci se Sverdlovskou oblastí v Rusku. Zastupitelé odsoudili útok na Ukrajinu

Jihočeští zastupitelé na svém dnešním jednání odsoudili ruský útok na Ukrajinu. Kraj je podle nich připraven pomoci lidem, kteří budou muset kvůli konfliktu opustit své domovy. Okamžitě byla také pozastavena spolupráce se Sverdlovskou oblastí Ruské federace, která trvá od roku 2014.

„Jihočeský kraj, zvláště při uvědomění si zkušeností Československa z roku 1938 a 1968, odsuzuje ruský útok na Ukrajinu jako bezprecedentní zásah do integrity svobodné země," stojí v prohlášení kraje.

Už ráno hejtman Martin Kuba (ODS) informoval o tom, že je kraj připraven spolupracovat s vládou České republiky na řešení případné migrační krize za účelem pomoci lidem, kteří budou nuceni opustit své domovy. „Máme v rozpočtu také dostatek peněz na to, abychom lidem, kteří opustí své domovy, skutečně pomohli," uvedl náměstek Tomáš Hajdušek (ODS).

Problémem může být podle hejtmana také energetická krize. „Energetický dopad může být fatální, protože pořád žijeme v zemi a soustátí Evropské unie, které jsou extrémně závislé na dodávkách plynu. Ale budeme v obou případech připraveni hledat cesty a řešení," řekl Kuba.

Pozastavení spolupráce s Ruskem

Kraj v oficiálním prohlášení také napsal, že s okamžitou platností přerušuje partnerskou spolupráci se Sverdlovdkou oblastí v Ruské federaci. Ta vznikla v roce 2014 v rámci obchodně-ekonomické, vědecko-technické a humanitní spolupráce. Díky ní měla například loni jihočeská Alšova galerie z Muzea umění v ruském Jekatěrinburgu zapůjčeno 36 maleb. Vznikla tím hlavní výstava Malevič a ruská avantgarda. „Nemůžeme teď dělat, že když jde o umění, jedná se o něco jiného. To je stejné, jako bychom tady v roce 1939 pořádali výstavu německých malířů a říkali, že to je v pohodě, protože oni fakt pěkně malují," okomentoval Kuba.

K situaci na Ukrajině se během čtvrtečního rána vyjádřili také někteří jihočeští politici. Vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř napsal, že jde o odporný útok psychopata, a že kraj bude řešit, jak může Ukrajině pomoci. Podle poslance...

Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu. Řada měst po celé Ukrajině hlásí silné výbuchy, u Charkova podle ukrajinské prezidentské kanceláře zuří těžké boje. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba označil ruskou operaci za plnohodnotnou invazi a prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil na Ukrajině válečný stav.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Jihočeský kraj, Sverdlovská oblast, Rusko, zastupitelstvo, Ukrajina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.