pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Obvinění primátora dostává díky nahrávce další rozměr

Venku zima, ale na radnici patrně pořádné teplo, ne-li přímo horko. Určitě nejméně třem jejím hlavním představitelům - primátorovi Juraji Thomovi (HOPB), radnímu a nově zvolenému senátorovi Jiřímu Šestákovi (HOPB) a náměstkyni Ivaně Popelové (HOPB).

Důvodem jsou další informace, které se objevily v souvislosti s kauzou obvinění primátora Thomy, který byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

Obvinění sdělili jihočeští policisté Juraji Thomovi 6. září letošního roku, předmětem vyšetřování a obvinění byl podpis dodatku smlouvy s IT firmou BIT Servis, kterou Thoma podepsal bez projednání a odsouhlasení městskou radou.

ČTĚTE TAKÉ: Primátora Juraje Thomu policie obvinila ze zneužití pravomoci

V zakázce za 37 milionů tak měl podle obvinění Juraj Thoma připravit město o pět milionů korun. Na tiskové konferenci primátor obvinění označil za neoprávněné a deklaroval svou nevinu.

ČTĚTE TAKÉ: Thoma: „Město jsem nepoškodil, budu se bránit!“

Podporu vyjádřili primátorovi i náměstkyně Ivana Popelová, radní Jiří Šesták a prostřednictvím webových stránek i členové Hnutí Občané pro Budějovice, podpořili ho rovněž členové koaliční TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ: Obvinění primátora Thomy řešilo i budějcké zastupitelstvo

Další strana budějcké radniční koalice, ČSSD, naopak ve svém stanovisku nepřímo vyzvala Juraje Thomu ke zvážení setrvání ve funkci primátora.

ČTĚTE TAKÉ: Budějcká ČSSD: „Thoma by měl zvážit setrvání ve funkci“

Podobně rozpolcené byly i názory budějcké veřejnosti, někteří Budějčáci argumentovali tím, že obvinění ještě neznamená odsouzení a tedy by primátor odstupovat neměl, mnozí další Budějčáci ale poukazovali na skutečnost, že obvinění určitě nebylo sděleno bez důkladného prošetření a že Budějce jsou jediným městem v republice, jehož primátor byl obviněn z trestného činu a setrvává ve funkci.

V průběhu následujících týdnů se objevily další informace, popisující okolnosti a souvislosti podpisu smlouvy. Na začátku tohoto týdne přinesl server Novinky.cz novou informaci, podle které policie prověřuje příjmy Juraje Thomy, plynoucí jak z funkce primátora, tak z působení v orgánech městských firem.

Dva dny poté, ve středu 31. října, uvedly Novinky.cz další informace o existenci nahrávky, která zaznamenává rozhovor Juraje Thomy a Jiřího Šestáka, týkající se právě zmíněné kauzy.

Z nahrávky, kterou zpravodajský server zveřejnil, vyplývá, že firma BIT servis se pravděpodobně podílela formou spolupráce na zajištění volební kampaně HOPB v komunálních volbách v roce 2010. Podle záznamu na nahrávce měla tuto záležitost vyřizovat „Ivana“, příjmení Juraj Thoma v rozhovoru neuvádí.

Obsahem rozhovoru je především návrh Jiřího Šestáka na prevenci negativní publicity, a tak radí Thomovi, aby o věci vyšetřování informoval média dříve, než tak učiní policie a předešel tak negativním titulkům a informacím.

Podle serveru Novinky.cz  Juraj Thoma obsah nahrávky odmítá s tím, že BIT Servis se na kampani nepodílel, jako argument uvádí, že všichni sponzoři volební kampaně HOPB byli zveřejněni transparentně na webových stránkách HOPB.

Svou účast v celé záležitosti odmítá také náměstkyně Ivana Popelová, která by podle Novinky.cz mohla být na nahrávce zmíněnou Ivanou.

Juraje Thomu, Ivanu Popelovou a Jiřího Šestáka Budějcká Drbna požádala o vyjádření k uvedeným informacím, pokud nám svá vyjádření poskytnou, okamžitě je zveřejníme.

Štítky Juraj Thoma, primátor, obvinění, kauza

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.