čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Teplotní rekordy padaly téměr na všech stanicích na jihu Čech. V Budějcích byl překonán 84 let starý rekord

Včerejší horký den přepisoval teplotní rekordy téměř na všech stanicích na jihu Čech. V Budějcích meteorologové naměřili 35,1 stupně Celsia. Dosavadní maximum pro 26. červen bylo z roku 1935, kdy vystoupala teplota na 33,5 stupně Celsia. Dnes by měly teploty o pár stupňů klesnout.

„Vysoké teploty jsme zaznamenali na území celého kraje, a to i ve vyšších polohách," uvedl Daniel Maňhal z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Například na šumavském Churáňově dnes naměřili 29,7 stupně Celsia. To znamená překonání teplotního rekordu z roku 1994, který byl 28 stupňů Celsia. Stanice na Churáňově se nachází ve výšce 1118 metrů nad mořem.

Maňhal uvedl, že ve čtvrtek lze očekávat v Jihočeském kraji tropické teploty, ale hodnoty o pár stupňů klesnou. Podle předpovědi se budou pohybovat v rozmezí 28 až 31 stupňů Celsia. V pátek a v sobotu se pak ještě o o něco ochladí a možná se místy vyskytnou i přeháňky.

Lidé by podle ČHMÚ měli ve vedrech pamatovat na dodržování pitného režimu. Pít by měli hlavně neslazené nealkoholické nápoje. Také by raději měli omezit fyzickou zátěž a nepobývat odpoledne na přímém slunci. Pozor by si měli dávat malé děti, senioři či nemocní a děti či zvířata nenechávejte v zaparkovaných autech.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky meteorologové, počasí, rekord, České Budějovice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.