středa 2. prosince 2020 Blanka

Proměna Senovážného náměstí by mohla nabídnout podzemní parkoviště, ale i prostor pro galerii

Senovážné náměstí by v budoucnu mohlo projít velkou změnou. Budějčtí radní tento týden představili plán, podle kterého by v centru měla vyrůst nová budova. Ta by v podzemních prostorách řešila parkování pro několik stovek aut, do patra by se z Hluboké mohla přesunout Alšova jihočeská galerie. Celý projekt je ale podle radních teprve na začátku.

„Situaci v centru chceme řešit komplexně. Pokud bychom dělali nějaká opatření, která by v centru omezila dopravu, museli bychom také řešit parkování pro obyvatele centra, kteří tady bydlí,“ uvedl náměstek pro dopravu Viktor Lavička (ANO).

Řešením už se ve studii zabýval jak útvar hlavního architekta, tak i komise pro architekturu. Obě práce se podle Lavičky shodly v tom, že požadavek na parkování by mohlo vyřešit podzemní parkoviště na Senovážném náměstí. „Studie od útvaru hlavního architekta řeší parkování ve dvou patrech. Vzniklo by tam zhruba 500 parkovacích míst. Prostor nad, tam kde je dnes původní parkoviště, je ještě v režimu vizí. Jedna z nich je, že by se tam mohl vytvořit prostor pro Alšovu jihočeskou galerii,“ dodal náměstek.

Ta má totiž zájem se přesunout z Hluboké nad Vltavou do Budějc. „Pár jednání s městem už proběhlo, vše je ale zatím na začátku,“ uvedl ředitel galerie Aleš Seifert. Přesunem by v centru města mohla vzniknout zajímavá kulturní čtvrť.

Galerie nebo zeleň?

Někteří opoziční zastupitelé mají sice podobný názor na parkování, prostor nad podzemním parkovištěm by ale využili jinak. „Nahoře by mohla být spousta zeleně i voda a vodní prvky. Jestli totiž chceme do budoucna v těch tropických létech město ochlazovat, tak je to správná cesta,“ uvedl Martin Kuba (ODS).

Jestli bude na Senovážném náměstí budova galerie nebo park je zatím ve hvězdách. Jak ale upozornil náměstek Tomáš Bouzek (TOP 09), vše se bude muset důkladně řešit s příslušnými odbory. „Nacházíme se v městské památkové rezervaci, jakékoliv řešení bude muset být velmi citlivé,“ upozornil Bouzek.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky Senovážné náměstí, modernizace, rekonstrukce, parkování, České Budějovice, Alšova jihočeská galerie, doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Richter

Uplná hovadina od města . O 500 metrů dál směrem k pianu je ulice co čeká na opravu už skoro 30 let a je to samej tankodrom .

sobota, 16. listopadu 2019, 08:48

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.