neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Podle Babiše je ostuda, že armáda využívá starou ruskou techniku

Podle premiéra Andreje Babiše je ostuda, že česká armáda ve velké míře stále využívá zastaralou ruskou techniku. Nákup nového vybavení pro vojáky je jedním z důvodů, proč stát nesmí omezit financování armády, prohlásil dnes Babiš při návštěvě 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

„Postupně musíme tu techniku doplňovat. Jeden z úkolů armády je pořídit asi 1 200 vozidel, které budou mít už jinou kvalitu," řekl Babiš. Dodal, že táborský prapor je sice jedním z nejlépe vybavených v republice, přesto například stále používá přibližně 50 let starý terénní automobil.

Rozpočet na letošní rok na obranu měl být přibližně 75,5 miliardy korun. Kvůli následkům koronaviru klesne na 72,6 miliardy. Pokud se potvrdí hospodářské prognózy, české výdaje na obranu by mohly v roce 2021 činit 1,46 procenta hrubého domácího produktu a překročit tak závazek vůči Severoatlantické alianci, který je 1,4 procenta. Rozpočet na obranu na příští rok by měl být 85 miliard korun.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara není stejné vybavení, jako má táborský prapor, standard i u jiných útvarů. „Je to spíše ojedinělost a musíme v té modernizaci pokračovat. Protože, jak nikdo neplánoval pandemii, tak ozbrojené konflikty se také neplánují a vzniknou. Byli bychom velmi naivní, kdybychom si mysleli, že armádu potřebovat nebudeme,“ řekl ministr. Dodal, že táborští vojáci dostanou nové střené zbraně BREN, balistické přilby a vesty.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, armáda, Babiš, Metnar, Tábor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.