sobota 8. května 2021 Statní svátek

Setkávání maximálně dvou lidí? Policie nebude dodržování vládního nařízení kontrolovat

Vládní nařízení týkající se setkávání maximálně dvou lidí venku i uvnitř nebudou policisté kontrolovat. Podle vyjádření na Twitteru mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví pokrývá pouze hromadné akce.

„Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví váže omezení pouze k hromadným akcím. Pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt,“ potvrdila policie ve svém vyjádření.

Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže podle policie plošně regulovat a omezovat volný pohyb lidí, tedy ani jejich počet. „Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem,“ píše policie na svém twitterovém účtu.

I přesto hodlá policie provádět namátkové kontroly týkající se dodržování dalších opatření. „Bude se jednat zejména o namátkové kontroly, které budou prováděny v rámci běžného výkonu služby stejně tak, jako tomu je doposud. I nadále bude platit, že jakmile policisté zjistí porušení mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, mají tři možnosti řešení. Kromě vyřešení přestupku domluvou, je možné nadále jej projednat v příkazním řízení uložením pokuty na místě nebo oznámit příslušnému správnímu orgánu k projednání. Tím bude od pondělka vždy místně příslušná krajská hygienická stanice, ať už se jedná o opatření vydaná podle zákona na ochranu veřejného zdraví nebo pandemického zákona,“ doplnil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Na dodržování opatření od konce nouzového stavu dohlíží už jen policisté a strážníci. „Příslušníci Armády ČR a Celní správy nadále nebudou plnit úkoly Policie ČR a vrátili se ke své běžné činnosti,“ uzavřel Moravčík.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky vláda, koronavirus, opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.