sobota 24. července 2021 Kristýna

Rána, plameny a všudypřítomný chaos. Před třiadvaceti lety dopadly na Vltavu dvě stíhačky

Na den třiadvacet let uplynulo v úterý od momentu, kdy na sídliště Vltava v Budějcích dopadla dvojice stíhaček MIG 21. Události tehdy předcházel jejich střet nad krajskou metropolí. Apokalyptické záběry zachytily 8. června 1998 také kamery. Jako zázrakem při pádu dvou letadel nikdo nezahynul a „pouze“ jedenáct osob skončilo v nemocnici.

Co události předcházelo? Na vojenské letiště v Plané u Českých Budějovic se ten den vracela dvě vojenská stíhací letadla typu MIG 21 z víkendového leteckého dne v Pardubicích.

Během leteckého manévru, který piloti prováděli ve vzdušném prostoru v blízkosti městské zástavby, došlo ke srážce obou stíhaček. Po střetu letadel se jejich piloti úspěšně katapultovali, jejich stroje se ale zřítily k zemi. Jedna stíhačka dopadla na silnici poblíž konečné zastávky linek městské hromadné dopravy.


Po nehodě dnes není ani stopy.

„Bezprostředně před dopadem dojde ke stržení trolejového vedení. Ihned po dopadu dochází k výbuchu a trosky letadla jsou rozmetány po širokém okolí. Některé části zasahují blízký obytný panelový dům, poškozují stavební konstrukci domu a rozbitými skleněnými výplněmi oken prolétají až do jednotlivých bytů v domě,“ vzpomněl v téže roce na událost kapitán Pavel Šimeček pro časopis 150.

Podle samotného zjišťovatele příčin vzniku požárů rozstříknuté hořící palivo z letadla okamžitě zapálilo několik bytových jednotek panelového domu a velké množství osobních automobilů, které byly zaparkovány před paneláky. „Druhá stíhačka dopadá na zahradu u rozestavěného rodinného domku v Českých Budějovicích, místní části České Vrbné. Obě místa jsou od sebe vzdálena asi jeden kilometr,“ dodal tehdy.

Následný požár trosek se osmnácti jednotkám hasičů podařilo lokalizovat během dvou hodin a kompletně uhasit tři a půl hodin po ohlášení.

Škoda se tehdy pohybovala kolem pětadvaceti milionů korun. Trosky zasáhly 47 bytových jednotek, z tohoto jedenáct bytů začalo tehdy hořet. Pět bytů plameny kompletně zničily. Majitelé také mohli odepsat sedmnáct automobilů zaparkovaných před domem.

Událost si vyžádala celkem jedenáct zraněných osob. Šlo o tři katapultované piloty, dva hasiče a šest obyvatel čtvrti.

„Byla to děsivá spoušť, když jsem přijel před dům. Ten obrázek budu mít do smrti před očima,“ shrnul už před lety pro Drbnu Ladislav Kuchařík, kterému jedna ze stíhaček dopadla před dům. „Tehdy jsme s manželkou, jako každé ráno, odjeli normálně do práce. Byl to deštivý den, slyšeli jsme divnou ránu, ještě jsme se nad tím pozastavovali, že je to neobvyklá bouřka. Ani nevím přesně kolik bylo hodin, tak mi volala starší dcera. Tati, jeď honem rychle domů. Bouchl tam snad plyn nebo co, všechno je tam v plamenech, rozbité, Evička je asi v šoku, prý to byla děsná rána, ale vůbec neví, co se děje. Mladší dcerku jsem našel za barákem, třásla se, ale naštěstí zraněná nebyla,“ zavzpomínal.

Po nehodě dnes na místě nenajdete žádné stopy. Tehdy však sídliště pád stíhaček změnil téměř k nepoznání. Lidem z domu a okolí havárii dlouho připomínaly fleky, které nešly hned zlikvidovat. Až zub času se o ně postaral.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Marie Čížková, HZS, Jan Luxík,

Štítky stíhačky, MIG 21, letoun, České Budějovice, sídliště Vltava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Honza Zchrast

Mámo, táto, v komoře je mig...

středa, 9. června 2021, 09:01

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.