úterý 25. ledna 2022 Miloš

Budějovicko počtem lodních linek překvapí

PR článek

Tradiční destinací říční plavby Budějovicko sice vnímáno není, ale počtem lodních linek si v ničem nezadá se zbytkem republiky. Plavba na Vltavské vodní cestě v oblasti Českých Budějovic zažívá největší rozmach od své obnovy v roce 2011. Lodní linky a půjčovny na Stezce Vltavy využívají turisté i místní obyvatelé.

Když se řekne říční plavba, většina si vybaví spíše města na Labi či Prahu. Důvodem je, že splavnost Vltavy v oblasti Budějovicka téměř ustala se stavbou železnice do Prahy kolem roku 1870 a v roce 1949 byla definitivně přerušena stavbou Slapské přehrady. K její postupné obnově docházelo od roku 2011 otevřením první etapy z Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Od té doby roste zájem veřejnosti o plavbu i počet lodních linek. Na úseku mezi Budějovicemi a vodním dílem Kořensko je v současnosti provozováno celkem 10 lodních linek, které přispívají k rozvoji turismu a zpestření nabídky na takzvané Stezce Vltavy.

Největší oblibu mezi turisty mají lodní linky od Budějovic po proudu Vltavy směrem na Týn nad Vltavou a dále na Kořensko. Během této plavby je potřeba překonat rozdíl hladin na jezech pomocí plavebních komor, což je samo o sobě zážitkem. Častým cílem turistů jsou výlety na dvou největších lodích Vojtěch Lanna a Malše, které mají kapacitu přes 60 osob, případně na menší lodi Pálava, která vyráží z Týna nad Vltavou přes soutok Vltavy a Lužnice až k vodnímu dílu Kořensko. Lodní linky na takzvané horní vodě v centru Českých Budějovic se naopak těší velké oblibě u místních obyvatel. K tomuto faktu přispívá také to, že je na nich akceptován časový kupón MHD. Provozovatelé zde v roce 2020 zaznamenali dvojnásobný počet cestujících oproti předchozímu roku. V minulém roce jsme svezli přes 4000 cestujících. Obrovský zájem o lodě je ze strany místních obyvatel, kteří tvoří 60 % z celkového počtu přepravených osob,” říká provozovatel lodní dopravy Jiří Borovka.

Nejnovější linkou, která vznikla v tomto roce, je pravidelná plavba motorovým člunem na Ferratu Hluboká. Jejím cílem je nejdelší zajištěná lezecká cesta nad hladinou řeky v České republice. Motorový člun vyplouvá z Hluboké nad Vltavou v červenci a v srpnu od čtvrtka do neděle dvakrát denně. Lezci za zpáteční jízdu zaplatí 100 korun za osobu a rezervovat je možné také speciální lezecký sedák, případně domluvit instruktora. Ferratová linka zároveň funguje jako propagace služeb na Stezce Vltavy a ferraty samotné. Lidé si mohou za dostupnou cenu vyzkoušet, co plavba obnáší a příště si třeba půjčit člun sami,” vysvětluje ředitel destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko Tomáš Polanský. Veškeré informace o službách na Stezce Vltavy včetně rezervací jsou dostupné na webu www.stezkavltavy.cz.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Stezka Vltavy, Vltava, voda, lodní doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.