sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Dobrovolníkům na jihu Čech se díky dronům podařilo při sečení luk zachránit na 170 srnčat

Dvě stovky srnčat. Tolik mláďat se letos podařilo zachránit spolku Stop sečení srnčat na jihu Čech. Téměř 170 z nich odhalili dobrovolníci díky dronům, které používají k monitoringu luk termokamerou. S využitím dronů jim pomáhá českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE).

Ročně zahyne při sečení luk podle spolku zhruba 60 tisíc srnčat. Geny totiž zvěři velí se před blížícím se nebezpečím přikrčit, a řidič zemědělského stroje ji pak nemá šanci ve vzrostlé trávě či jeteli vidět. Díky dronům se ale daří rychleji a efektivněji prohledat větší prostranství. „Drony nám hodně pomohly. Začali jsme je používat prvním rokem díky veřejné sbírce, z níž jsme nákup financovali,“ uvedl člen spolku Stop sečení Petr Szabó.

Každoročně zemřou na loukách stovky tisíc mláďat. Jejich ochrana nemůže stát jen na dobrovolnících, říká Pavla Benettová

Stop sečení srnčat. Tak se jmenuje kampaň, pomocí které se snaží skupina dobrovolníků zmírnit každoroční hrozné následky senosečí. Během května a června se totiž louky stávají úkrytem pro mláďata srnek, zajíců a dalších drobných živočichů. Velmi...

Dobrovolníci se o místě, kde budou druhý den ráno před sečením působit, dozvídají vždy až večer před vyháněním. „Snažíme se přizpůsobit aktuálním požadavkům. Není to lehké. Zvláště, vyhledávají-li se mláďata v mlze a přemisťují. To bývá maximálně 150 metrů od místa nálezu,“ uvedl Szabó. Spolek na jihu Čech působí především na Českobudějovicku a Českokrumlovsku.

Dron s termovizí je podle lidí podílejících se na záchraně srnčat jediný efektivní způsob, jak mláďat před senosečemi ochránit. „Pilotovat drony není jen zábava. Jejich využití je skutečně široké. Chtěli jsme pomoci dobré věci a přitom získat další zkušenosti s pilotáží," řekl vědecký asistent z Katedry dopravy a logistiky VŠTE Patrik Gross.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Jihočeský kraj, sečení, srnčata, dron, dobrvolníci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.