pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Vědci z Česka a Norska zkoumají viry, které škodí jahodám a malinám

Více než 30 známých virů napadá jahodníky a maliníky, což přidělává starosti hlavně pěstitelům. Vědci z Česka a Norska nyní pracují na společném výzkumu s cílem popsat tyto viry, a zároveň kromě jiného zjistit, které druhy hmyzu je šíří.

Mezinárodní projekt potrvá tři roky a zaměřený je na viry, které sužují jahodník a maliník. „Některé z nich způsobují závažné choroby samy o sobě, jiné žádné onemocnění způsobovat nemusí, nebo je vyvolávají teprve v kombinaci s dalšími viry. Přesní původci některých chorob jahodníků a maliníků nejsou dosud známi, málo se ví také o druzích hmyzu, které viry přenáší,“ uvádí koordinátorka a hlavní řešitelka projektu Jana Fránová.

Tyto faktory podle ní ovlivňují úspěšnost pěstování i následné množství a kvalitu. Kromě popisování samotných virů se snaží vědci zjistit, jaké druhy hmyzu viry pomáhají šířit. Zabývat se budou také uchováním rostlin v nízkých teplotách. 

U výzkumu jsou i pěstitelé jahod

„V současné době je projekt ve své počáteční fázi, kdy vyhodnocujeme poznatky o prvních nalezených virech a jejich přenašečích. Konečné výsledky výzkumu by však měly nejen pomoci rozšířit vědecké poznatky o rostlinných virech, ale měly by najít uplatnění přímo u pěstitelů a zahrádkářů a být přínosem všem milovníkům jahod a malin,“ vysvětluje Fránová.

Na projektu se podílí rostlinní virologové z Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR spolu s kolegy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze, Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích a norského institutu NIBIO (Norwegian Institute of Bioeconomy Research, pozn. red.). Výzkumu se účastní také producenti jahod a malin v České republice a Norsku. Na akci získali vědci 1,4 milionu euro od Islandsko-Lichtenšteinsko-Norských fondů skrze granty EEA a Technologické agentury České republiky (TA ČR) při Programu KAPPA.

Ohodnoť článek

Foto Jana Fránová

Štítky akademie věd, české budějovice, výzkum, česko, norsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.