středa 25. května 2022 Viola

Ve městě přibývají další mlžítka. Upravovat jejich fungování podle počasí není jednoduché, říká město

S příchodem teplého počasí se do budějovických ulic vrací mlžítka, která nabízejí alespoň malou šanci na ochlazení v rozpáleném městě. V letošním roce se objeví na nových místech, z některých je naopak muselo město odstranit.

Mlžítka se v ulicích Českých Budějovic začala objevovat před několik lety. Jde o snahu města nabídnout lidem možnost ochlazení se v horkých letních dnech, kdy teploty dosahují tropických hodnot. Na místech, kde chybí zeleň nebo jiná možnost stínu, dochází k rozpálení zpevněných povrchů, a tím se pocitová teplota ještě zvyšuje.

Právě z toho důvodu lidé velmi často možnost rychlého zchlazení uvítají. V předchozích letech město mlžítka umístilo na náměstí Přemysla Otakara II., kde bývá v létě situace nejhorší. Postupně přibývala například v Široké ulici nebo na Lannově třídě. Tam už letos nebudou. „Na Lannovu třídu letos mlžítka neumístíme. V horní části Lannovky se totiž lidé pod mlžítkem omývali,“ vysvětlil důvod změny náměstek primátora Ivo Moravec (HOPB). Místo toho se ale objeví na Mariánském náměstí nebo u Biskupského gymnázia. „Během června se objeví také na Sokolském ostrově i s pítkem,“ dodal.

Mlžítka fungují kolem deseti hodin denně sedm dní v týdnu. Jejich provoz je nastaven centrálně. Právě to způsobuje, že fungují i ve dnech, kdy je ochlazení to poslední, co lidé ve městě potřebují. „Moc nechápu, proč ve dny, kdy prší, na náměstí ještě stříká voda z mlžítek. Přijde mi to docela nesmyslné vyhazování peněz,“ komentovala jedna z obyvatelek města.

Upravovat dobu fungování podle aktuálních situací ale není podle města tak jednoduché. „Mlžítka nemají spínač, který by je zastavil při deštivém počasí. Musí je vypnout pracovníci ČEVAKu osobně a takový výjezd stojí více peněz než provoz i při nevhodném počasí,“ vysvětlil náměstek primátora.

A kolik peněz stojí město provoz jednoho mlžidla? Jeho spotřeba vody je kolem 33 litrů za hodinu, cena je tak několik desítek korun za den.

Město už rozmístilo i mola

V posledních týdnech se na různá místa kolem řeky vrátila také koupací a opalovací mola. Lidé je mohou využívat například na Vltavě u TJ Meteor, u Lučního jezu a LTC Libra nebo na plážích u Voříškova dvora. Umístěna už jsou také mola u Malého jezu, kde se jejich instalace kvůli opravám prováděným Povodím Vltavy, opozdila.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky mlžítka, ochlazení, České Budějovice, inovace, léto

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.