I přesto, že poslední měsíce lidé ve městě změny na náměstí Přemysla Otakara II. příliš nevítají, najdou se kroky, které občany i návštěvníky Budějc potěšily. Jedním z nich bylo navrácení stromů, díky kterým si lidé v horkých letních dnech mohou užít nejen trochu stínu, ale i příjemné atmosféry, kterou rostliny v jinak betonovém centru vytvářejí.
Stromy ve velkoobjemových květináčích se na náměstí Přemysla Otakara II. vrátily před více než měsícem a půl. Celkem 16 svitelů latnatých sem ve spolupráci s českobudějovickou teplárnou umístilo město. Jejich výběr byl poměrně „jednoduchý“. Díky tomu, že je tento druh stromu zvyklý na suchá údolí řek v Asii, je pro něj v létě rozpálené náměstí vhodnou lokalitou. Stromy navíc poměrně dlouho kvetou a jsou také známé svou zdobností.
Listy svitelu raší na jaře bronzově růžově, v létě mají svěže zelenou barvu a na podzim zlátnou. Odtud má strom také anglický název Golden Raintree. V létě, kdy je už většina keřů a stromů odkvetlá, se obalí mohutnými žlutými květy, které se na podzim mění ve zvláštní měchýřky zelených plodů a na stromě zůstanou dlouho do zimy i po opadnutí posledních listů.
Právě jejich vzhled je jedním z důvodů, proč si lidé stromy na náměstí pochvalují. „Určitě se mi to líbí. Dřív bylo náměstí tak nějak bez života. Byla tady sice spousta lidí, ale všichni rychle proletěli a byli hned pryč. Teď mi přijde, že se tady i cíleně zastaví, stromy si prohlédnou, posedí u nich a třeba si tady vypijou kafe,“ popsala Dana z Českých Budějovic. Podle ní by jich v centru klidně mohlo být víc.
V podstatě stejný názor má také studentka Martina, která si stromy díky brigádě v centru města „užívá“ téměř každý den. „Stromy jsou fajn. Doufám, že hezky porostou a bude se jim tu dařit. Myslím, že se většině lidí líbí. Nebo to tak alespoň vnímám z toho, co tady vidím. Sedává kolem nich hodně lidí, prohlížejí si i ty panely. Svůj účel podle mě určitě splnily,“ řekla.
Spolu se stromy byla na náměstí v červnu totiž umístěna také výstava teplárny, která má přiblížit její Strategii pro zelené město. Ta zahrnuje milníky směřující k ukončení spalování uhlí ještě před rokem 2030. Lidé se zde dozví o projektech, které už teplárna v rámci strategie provedla, jako například odsíření uhelných kotlů nebo rekultivaci odkaliště v Hodějovicích. Panely ale představují i připravované rozvojové projekty jako zprovoznění kotle na dřevní štěpku nebo napojení horkovodního napáječe z JE Temelín do rozvodů teplárny. Jeden z panelů je věnován také ZEVO Vráto, které bude k výrobě tepla a elektřiny používat komunální odpady.
Svitely budou na náměstí zhruba pět let, a to i v zimě. Až je bude nutné přesadit, chce je, podle místopředsedy představenstva Tomáše Kollarczyka, teplárna umístit právě na pozemcích v areálu ZEVO.
Neznamená to ale, že po pěti letech bude náměstí znovu beze stromů. Město už dopředu avizovalo, že chce s projektem pokračovat. „Bude to jako v minulosti. Radní dohlíželi na to, aby stromy nepřerostly, pak je nahradili novými a my to uděláme zrovna tak,“ uvedl primátor města Jiří Svoboda (ANO).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.