čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Jindřichohradecké místní dráhy nasadí místo vlaků autobusy. Pro vlaky na úzkokolejce nemají osvědčení

, aktualizováno 30. září 2022, 14:07

Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která provozuje vlaky na úzkokolejce a podala na sebe insolvenční návrh, nasadí od pondělí 3. října místo vlaků autobusy. Firmě vyprší v neděli 2. října platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. Bez tohoto osvědčení nesmí podle Drážního úřadu na koleje nic vyjet.

Soud zatím nerozhodl o úpadku ani o tom, zda schválí reorganizační plán firmy. Když soud rozhodne o úpadku a způsobu reorganizace, zakládá to podle Drážního úřadu „důvod na finanční nezpůsobilost dopravce." Vyplývá to z vyjádření ředitele Drážního úřadu Jiřího Koláře v insolvenčním rejstříku. Drážní úřad také obnoví řízení o odejmutí licence dopravce k provozování drážní dopravy, které bylo do dneška pozastavené. Firma bude 17. října jednat na ministerstvu dopravy o tom, že by úplatně převedla na stát trať Obrataň – Kamenice nad Lipou.

„Ve čtvrtek poslal dopravce žádost o vydání osvědčení bezpečnosti provozovatele dráhy. Žádost se teď začne posuzovat, to neznamená, že by se něco do pondělka stihlo, protože tam jsou několikaměsíční lhůty, maximálně 120 dnů, ale za předpokladu, že všechno bude v pořádku. Bez tohoto osvědčení nemůže na koleje nic vyjet, na těch kolejích nesmí nic jezdit," řekla mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková. Další z nutných podmínek je mít jednotné osvědčení o bezpečnosti provozovatele drážní dopravy, které JHMD končí k 16. říjnu.

Místo vlaků budou jezdit autobusy

JHMD nasadí od 3. října místo vlaků autobusy. „Pracujeme na tom, ale to řešíme následek a neřešíme příčinu. Příčina je, že když nám Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty, tak nelze úplně bezpečně tu dráhu provozovat, protože poplatek za použití dopravní cesty je primárním příjmem provozovatele dráhy. Kraj Vysočina tento poplatek odmítá platit a díky tomu se ocitáme v situaci, kdy nám chybí finanční prostředky na bezpečné provozování dráhy," řekl předseda správní rady JHMD Boris Čajánek.

Firma 13. května informovala Kraj Vysočina, že když situace nebude směřovat k přijatelnému řešení, může se doprava přerušit. Čajánek řekl, že firma prodělává na veřejné službě, kterou poskytuje Vysočině. „Kraj Vysočina ví, že ta smlouva je pro nás nevýhodná a likvidační, a říká, že na té smlouvě bude trvat. Výsledkem bude, že nebude úzkokolejka, a je zapotřebí, aby si to Kraj Vysočina přiznal, protože nás finančně vysál," řekl Čajánek.

Jihočeský kraj zastavil firmě provozující úzkokolejku platby za vlaky

Jihočeský kraj pozastavil firmě Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) platby za provoz vlaků na úzkokolejce. Kraj je nebude vyplácet do doby, než soud určí firmě, která na sebe podala insolvenční návrh, insolvenčního správce. JHMD uvedly, že...

Zaměstnanci firmy JHMD nedostali v září výplatu. Firma má asi 80 zaměstnanců. Mzdy firma dosud nezaplatila, nemá z čeho. Druhý den firmě nefungují webové stránky, i na jejich údržbu teď firmě podle Čajánka chybí peníze.

Kraj Vysočina odmítl nárok firmy na uhrazení kompenzací, místo žádaných 108 milionů korun je ochoten zaplatit na dodatcích ke smlouvě asi 5,5 milionu. Informace, jež firma JHMD uvedla v insolvenčním rejstříku, označil hejtman Vítězslav Schrek (ODS) za zkreslené, lživé, hrubě zavádějící a poškozující dobré jméno kraje. Podle něj kraj své závazky plní. Firma na Kraj Vysočina podala žaloby. Podle Schreka postupuje kraj Vysočina vůči JHMD podle smlouvy.

Předseda krajského výboru pro rozvoj strategických projektů a životní prostředí Martin Hyský (ČSSD) řekl, že Kraj Vysočina ve sporu s firmou postupuje podle smlouvy a firmě nic nedluží. Kvůli problémům firmy JHMD připraví kraj do dvou měsíců novou autobusovou linku Pacov - Kamenice nad Lipou. V pravidelném intervalu by zajistila dopravu v území, kde dosud jezdily vlaky JHMD.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto jhmd.cz

Štítky ČR, železnice, soud, insolvence, firmy, Jindřichův Hradec, AUDIO, FOTO, GRAFIKA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.