Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

DRBNA HISTORIČKA: Budějcký Vatikán byl centrem politiky. Později ho zdobily neony

V dalším díle Drbny historičky popisuje Jan Schinko Jirsíkův národní dům na Lannově třídě. Ten byl v minulém století důležitým místem, kde se řešila politika. Nyní ho většina obyvatel města zná pod názvem Vatikán.

Jirsíkův národní dům v Lannovce postavila Jednota Orel v roce 1928. Ve městě se chvíli používalo zkráceně Národní dům, ale záhy převážil název Vatikán. V domě sídlily od počátku katolické instituce včetně Jednoty Orel a sekretariát lidové strany. Někdo trochu negativně řekl, když zde asi navštěvoval biograf Elekta, že to tam vypadá jako ve Vatikánu, a název se stal obecným. Nepomohlo, že za socialismu se restaurace jmenovala Dukla. Držel se nějakou dobu místní název biograf Elekta. Po prázdninách 1948 centrálně nařízený název kino Jas. V každém městě byla kina Jas, Svět, Oko. Lípa atd. Podle pamětníků nikdo neřekl, že jde na pivo do Dukly.

Tělocvičná jednota Orel vznikla v roce 1909, kdy se oddělili od Sokolů nábožensky založení členové a založili jednotu Sokol Jirsík. V roce 1911 upraveno jméno jednoty na Orel Jirsík. Výpravný dům Vatikánu byl postaven za půl roku od základního kamene 2. dubna 1928 do vysvěcení 28. září 1928 podle projektu Antonína Procházky. Společníkem byl Josef Bazzanella, původem Ital, který se v Domažlicích oženil s Češkou. Nestavělo se však honem rychle Podle svědectví: když šéf zedníků zjistil, že zedník po šichtě si neopláchl svou zednickou lžíci a uložil ji se zaschlou maltou, okamžitě ho vyhodil. Mimo jiné to bylo pedagogicky výchovné.

DRBNA HISTORIČKA: Hotel U císaře rakouského připomíná rozmach města koncem 19. století

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko hotelu U císaře rakouského v Nádražní ulici. Ten vznikal v 19. století. V čase 1. světové války se mu však nedařilo a po válce jako hotel asi po roce 1924 zanikl, uvádí Jan Schinko v dalším díle...

Ve Vatikánu se před německou okupací 1939 scházeli dva nejvýznamnější politici kraje Dr. Alois Neumann, za nímž stála Národně sociální strana, zvaná Benešova, a Josef Plojhar, který čerpal vliv na venkově a podporovala ho katolická lidová strana. Podle F. X. Havlíčka zde ve Vatikánu byla „vyvrtána“ politická pumpa Českých Budějovic. Tady se pořádaly tiskové konference, zde se rodily politické akce, na tomto místě se rozdělovala politická křesla a krystalizovaly příští tahy na poltické mapě. Zde se setkávali akcionáři a redaktoři s nejvyššími politiky.

F. X. Havlíček karikaturně upozorňoval na odměňování v podobě Mikešovy tlačenky a piva Budvar, ale podstatou byly akce Neumanna a Plojhara širšího krajového významu. Jednalo se o dálkovou silnici napříč Šumavou vedenou od jihu k severu. Měla začínat u Vyššího Brodu a údolím Vltavy vést až na Knížecí Pláně s napojením na Vimperk. Oba na to možná měli polickou „sílu“, ale nebylo to dotažené. Hlavně s akcí předem nesouhlasil majitel řady dotčených pozemků kníže Schwarzenberg. Ukončilo to zabrání Sudet a německá okupace. Oba aktéři po roce 1948, kdy se dostaly do Gottwadovy vlády, měli jiné starosti než dálnici Šumavou.

DRBNA HISTORIČKA: Na Pražské pokračoval v rodinné tradici mědikovectví Václav Rybák

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko snímku z roku 1950. Ten zachycuje Pražskou třídu ve směru z centra. Na rušné ulici bylo živo i v minulosti. Kromě jiného tam stál dům U Rybáků.

Ještě v roce 1949 byl Vatikán označen jako hotel kategorie C. Měl 6 pokojů a 16 lůžek. Prvním restauratérem v roce 1928 byl Josef Šimon. Mohou se připomenout další významní Rudolf Šindelář a Josef Tichý. Kino Čas zahájilo činnost 30. dubna 1947, snad druhé po Praze. V Lannovce byla ukončena doprava v roce 1983 a kino Jas hrálo naposled roku 1984, čímž zhasly i pestré neony na zdejším Vatikánu.

Hodnocení článku je 98 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Se svolením Jana Schinka

Štítky drbna historička, české budějovice, historie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

DRBNA HISTORIČKA: Budějcký Vatikán byl centrem politiky. Později ho zdobily neony  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.