V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na Lannovu řídu. Ta získala svůj název v roce 1875 a přečkal několik režimů vyjma období mezi roky 1945 až 1990. V minulosti ulice sloužila i jako výpadovka.
Lannovka s promenádními kaštanovými alejemi v záběru od sadů směrem k nádraží
V pozadí je vidět věž kaple německé reálky. Lannovka v půdorysu přibližně odpovídá staré silnici z města do Třeboně. Jako „výpadovka“ ztratila význam po roce 1816, kdy byla z města na východ postavena císařské silnice, dnes Rudolfovská. Léta se však pro starou silnici držel termín Stará silnice, v němčině Alte Strasse. V roce 1875 byl úředně stanoven název Lannova. Přečkal úspěšně několik politických režimů. Jen v letech 1945 až 1990 to byla Malinovského třída.
Čtvrtek, 8. února 2024, 17:08
V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na centrum Českých Budějovic. Kromě jiného popisuje Vltavu a firmy, které v okolí řeky v minulosti podnikaly. Nedaleko odtud se dokonce pořádaly koňské dostihy.
V tom čase se také přejmenoval biograf Elekta na kino Jas a restaurace zvaná Vatikán na Duklu. Aleje promrzly za velkého mrazu v únoru 1929. Vozovka vedla po severní straně Lannovky. Po jižní rostly aleje a blíže domů volně tekl Vrátecký potok, odkloněný na konci 19. století do Dobrododské stoky. V Lannovce se koryto zaklenulo a zakrylo. Něco vody tam snad pod betonovými překlady ještě teče.
Vlevo stojí příkladný klasicistní Neubauerův dům u roku 1827. Pro tu dobu typický okny s osmi tabulkami. Dům na exponovaném místě si „užil“ své. V roce 1905 zemřela majitelka paní Františka Neubauerová a podle odevzdací listiny ze dne 22. září 1905 zdědili dům Anna Guirio, Albína Konjová z Konsbergu a c.k. soudní rada Karel Achatz. Roku 1909 zemřela Albna Konjová, čímž zůstali dva dědicové Anna Guirio a Karel Achatz. Není zjištěno, jaké měli zájmy a proč hned v roce 1910 se rozhodli dům prodat. Podali do místních novin inzerát, že tento dům se zahradou je z „volné ruky“ na prodej. Lákavý byl v inzerátu dodatek, že je to nejlepší poloha ve městě. Neprodleně začala jednot Rakousko – Uherská banka.
Banka dům koupila v červenci 1910 za 108 000 K. Částka samo sobě není nijak zvláštní, ale odhadní cena domu obnášela jen 28 823 K. Může se odhadnout, že Rakousko – Uherskou banku nemohl našinec přeplatit. Původní dům byl zbořen a v letech 1912 a 1913 zde firma Bratří Kovaříkové postavila bankovní palác. Projekt vypracoval arch. Ludvík Tremml, c.k. profesor v Plzni. Maketa objektu byla vystavena ve výkladní skříní knihkupectví na náměstí. Ohlasy ve zdejších listech byly příznivé, přičemž se připomněly jiní monumentální Tremmlovo stavby v Plzní a Vídni.
Čtvrtek, 25. ledna 2024, 16:23
V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko zaměřil na novogotickou synagogu z roku 1888 v Gerstnerově ulici. Synagogu projektovat Max Fleischer z Vídně a její kapacita byla 500 lidí. Synagogu později přikázal zlikvidovat komisař města Friedrich...
V roce 1914 se Rakousko-Uherská banka přestěhovala do „svého“. Předním sídlila v nájmu Na Sadech. Palác byl postaven v poslední vlně secese, kdy ještě do města nepronikl kubismus, přitom architekt nezapomněl na vídeňskou novorenesanci. Banka nemohla vědět, co ještě téhož roku 1914 nastane. Císař Franz Josef odpočívaje v rakouském Bad Ischlu totiž odepsal po „Sarajevu“ 1. světovou válku a v roce 1918 se Rakousko-Uherská banka musela ze svého paláce vystěhovat.
Zařídila se zde Československá národní banka. V letech 1945 až 1950 se názvy tohoto bankovního ústavu různě a rychle měnily. Palác banky tak i tak Lannovku povýšil.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
❤️Ahoj, kluci) Jmenuji se Paula, je mi 21 let) Jsem zacinajici sex modelka 18+) Rada se nechavam fotit naha) Prosim, ohodnotte me fotografie ➤ Ja.cat/id350965
To koryto bylo sice zaklenuto, ale cihlami a někdy v osmdesátých letech to bylo hezky vidět, když bylo někde u JČE otevřeno. Myslím, že dnes slouží jako kanalizační stoka. Vlastně je to docela zajímavá stavba.