Přibližně 30 lidí přišlo se zástupci budějovické radnice diskutovat o nové podobě Senovážného náměstí. To má nabídnout podzemní parkoviště, zelený park, novou budovu galerie, otevřenou Mlýnskou stoku a dlážděný prostor pro společenské akce. Projekt se většině zúčastněných líbil, přesto měli několik námitek. Lidé se obávají například ztráty oblíbené zkratky, omezení dopravy či povodní, které by mohly celé parkoviště zatopit.
„Projekt se mi líbí, opravdu zlepšuje prostupnost lokality. S čím ale nesouhlasím, je nové řešení parkovacích míst u pošty. Místa mají nahradit oblíbenou a často využívanou zkratku mezi ulicí Karla IV. a poštou. Současné řešení mi přijde praktičtější,“ namítal k projektu jeden z posluchačů, který lokalitou údajně prochází každý den.
K jeho připomínce se přidala i řada dalších lidí. Některým se poloha parkovacích míst nelíbila ze stejného důvodu, jiným pak přišla další parkovací místa u pošty zcela zbytečná. Nové podzemní parkoviště na Senovážném náměstí totiž navýší současný počet parkovacích míst ze stávajících 100 až na 230. Mnoha lidem tak stání u pošty přijdou nadbytečná; místo jejich přemístění navrhovali jejich úplné zrušení.
„Pošta ve svém okolí parkovací místa chce, a také musíme myslet na starší lidi či maminky s dětmi a kočárky, pro které není parkování v podzemních garážích vždy jednoduché či praktické. Zejména když jde o krátkou návštěvu pošty,“ vysvětloval umístění i potřebu parkovacích míst českobudějovický náměstek pro dopravu Lubomír Bureš (ODS).
Středa, 20. července 2022, 09:40
Posezení na trávě před Jihočeským muzeem, schody k Mlýnskému náhonu, podzemní parkoviště pro 230 automobilů nebo třeba hřiště pro děti. S tím vším počítá vítězný návrh, který by mohl v budoucnu proměnit Senovážné náměstí v centru Českých Budějovic.
Samotné podzemní parkoviště má být dvoupatrové a jeho spodní patro bude umístěné pod hladinou spodní vody. S tím byla spojena i další z hlavních námitek zúčastněných občanů, kteří se obávají, jak by se řešila povodňová situace, při které by se vylila voda z Malše či Mlýnské stoky a mohla by garáže zatopit.
„V současné chvíli máme dvě možnosti. První z nich je využití pilotů, které by zabránily vzedmutí garáží při jejich vodotěsném uzavření. Tato varianta je technicky velice náročná a její provedení se odvíjí od ekonomických propočtů a geologického podloží stavby. Druhá varianta je v takovém případě garáže preventivně zatopit čistou vodou. Ta sice poničí technologie, ale nedojde ke znečištění prostor,“ vysvětlil autor vítězného návrhu, architekt Pavel Hnilička z ateliéru Architects+Planners.
Projekt nové podoby Senovážného náměstí počítá také s přidáním nového přechodu. Ten by měl vést od zastávky Metropol přímo do parku na Senovážném náměstí. Řada lidí se proto obávala, že na relativně krátkém úseku Lidické třídy mezi ulicemi Karla IV. a Dukelská vznikne již třetí semafor omezující dopravu. Zástupci města však ujistili, že v tuto chvíli se s dalším semaforem v lokalitě nepočítá.
Čtvrtek, 12. září 2024, 18:00
Čtyřpodlažní budova z broušeného umělého kamene v lososové barvě, která nabídne moderní výstavní prostory, splňující nejpřísnější kritéria pro vystavování prestižních děl z celého světa. Taková bude nová budova Alšovy jihočeské galerie (AJG) na...
Posledním velkým tématem debaty bylo otevření a zpřístupnění Mlýnské stoky. I tento nápad se všem přítomným líbil, trápil je však nedostatek zeleně a stínu, kvůli kterému by museli lidé sedět v horkých dnech přímo na sluneční výhni.
Projekt nové podoby Senovážného náměstí započalo již minulé vedení města. Návrh počítá s posezením na trávě před Jihočeským muzeem, schody k Mlýnskému náhonu, podzemním parkovištěm pro 230 automobilů nebo třeba hřištěm pro děti. Město jej chce dokončit do roku 2028, kdy se Budějovice stanou Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Náklady na výstavbu nové podoby náměstí město odhaduje na více než půl miliardy. Podobnou částku pak kraj zaplatí za novou budovu Alšovy jihočeské galerie, která má na náměstí taktéž vzniknout do oslav titulu EHMK.
„Vše směřujeme k roku 2028 a zatím to vypadá, že to stihneme. Zvažujeme také možnost, že pro náměstí i budovu galerie budeme hledat stejného dodavatele, což by mohlo zjednodušit jejich výstavbu,“ sdělil náměstek primátorky Petr Maroš (ODS).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Ty schody vedle mlýňaku se zdají dobrým nápadem, ale není špatné se podívat na pasoucí se skot. I ten dobytek ví, že když pálí slunce, tak je dobré se ukrýt do stínu stromů. Projektanta bych vyhnal na pastvu.????
No tak si tam přes poledne horkých lední dní nebudete sedat, ne? Stále ne všechny dny jsou nesnesitelně horké a někdy třeba uvítáte, že můžete sedět u vody na sluníčku. Třeba na jaře, na podzim nebo v létě večer.