úterý 29. listopadu 2022 Zina

Běloruské děti si u nás užívají vodu, památky i zmrzlinu

Vyhlídkovou plavbu lodí, prohlídku ZOO Ohrada, koupání v opravdových lázních, tajemnou cestu na zříceninu hradu i první plavbu na raftech po řece. To všechno už zažily a hlavně si užily běloruské děti, které jsou v Budějcích na ozdravném pobytu.

Skupina šestnácti dětí ve věku od 10 do 16 let k nám přijela z černobylské oblasti v rámci projektu Adopce na dálku v Bělorusku. Tento projekt vznikl v roce 2007 díky Diecézní charitě České Budějovice a tehdejšímu hejtmanovi Janu Zahradníkovi.

Kromě možnosti přispět „adopčním“ příspěvkem na zlepšení tíživé sociální situace běloruských dětí, které se svými rodinami žijí ve skutečné chudobě, jsou součástí projektu i letní ozdravné pobyty. Ten letošní zatím probíhá ve znamení velkého nadšení dětí, které našly zázemí a ubytování u řádových sester de Notre Dame. Čtyři děti bydlí přímo v rodinách svých adoptivních rodičů.

V pátek na děti čekala plavba vyhlídkovou lodí po Vltavě, s cílem v přístavu v Hluboké nad Vltavou, kde je uvítal starosta města Tomáš Jirsa. Z lodi děti přesedly do historického vláčku - nové hlubocké atrakce, která vozí turisty na zajímavá místa ve městě. V pátek tedy vláček odvezl běloruské děti do ZOO Ohrada, kde se snad u každé klece živě zajímaly o zvířata a nejvíc se jim líbila možnost přímého kontaktu s nimi. Později děti absolvovaly prohlídku zámku.

Sobota patřila výletu na Kleť, Dívčí Kámen a pak do Holubova, kde byly děti uvítány starostou Jaroslavem Fraňkem. Děti přivítaly možnost vykoupat se v holubovském koupališti, zábavy ve vodě se nemohly nabažit. Stejná situace se opakovala i v neděli, kdy se vydaly do Třeboně. I tam byly jako vzácná návštěva uvítány starostou Jiřím Houdkem. Po obědě, na který je pan starosta pozval, se věnovaly prohlídce lázní Aurora a měly možnost vyzkoušet lázeňský bazén. A vyzkoušely ho opravdu důkladně.

Voda a také radost se objevila v programu pobytu i v pondělí. Pro děti bylo připraveno sportovně zábavné odpoledne v areálu jedné vodácké společnosti u Malše v Budějcích. Soutěž v hraní kroketu, závody ve skákání v pytlích a hlavně - plavba na raftech po Malši, která končila ve slepém rameni v centru Budějc, odkud šli všichni stateční plavčíci na zmrzlinu. A večer patřil ohni a opékání buřtů.

Jedním z hráčů kroketu, skákačů v pytlích i plavčíků byl radní Václav Král, který nad pobytem dětí převzal záštitu. K akci Budějcké Drbně řekl: „Jsem tady, protože převzetí záštity rozhodně nevnímám jen jako formalitu. O projekt a hlavně situaci, ve které děti v Bělorusku žijí, jsem se hodně zajímal. Musím říci, že třeba to dnešní odpoledne vypadá jako normální program podobných akcí pro děti - jenže pro tyhle běloruské děti to všechno znamená veliké zážitky. Ze všeho se radují a všechno prožívají naplno, protože třeba na raftech po řece jely všechny poprvé...

A i když na první pohled vypadají vlastně stejně jako naše, české děti, tak z jejich chování a reakcí se dá rychle poznat zásadní rozdíl - běloruské děti přijímají to, co je pro naše děti běžné, fakt s vděčností. I s lidmi, kteří se tady u nás o děti starají, jsme se shodli, že to, jak se děti radují i z maličkostí, nám všem připomnělo, že podmínky, ve kterých ty děti v Bělorusku žijí, jsou opravdu tvrdé a slovo ´chudoba´ tam má hodně jiný význam, rozměr a dopad, než jaký si pod tím pojmem představujeme tady u nás.

Znovu mi to potvrdilo můj názor, že člověk by měl poznat nejen ´západ´, ale i východ. Možná bychom si pak toho, co tady doma máme, vážili víc.“

V úterý byl pro děti připraven výlet do Českého Krumlova, ve středu navštívily budějckou letní plovárnu a odpoledne pak Veselí nad Lužnicí.

Štítky adopce na dálku, děti, Bělorusko, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.