Všech 27 světel se včera v noci rozsvítilo nad hlavním vchodem do Jaderné elektrárny Temelín. Ta se tak společně s dalšími provozy Skupiny ČEZ připojí k osvětové kampani na podporu lidí trpících autismem. Včerejšek byl světovým dnem autismu a Česká republika si jej připomíná informační kampaní „Česko svítí modře“.
Počet lidí postižených autismem ve světě stále přibývá. Jen v České republice porucha zasahuje na 100 tisíc lidí. Takový člověk žije ve vlastním světě a nerozumí dobře svému okolí.
„Komunikaci se svým okolím bereme jako samozřejmost. Bohužel je mezi námi stále hodně lidí, kteří nechápou, co vidí, slyší a prožívají. A to, že se na vrozenou poruchu upozorní, je minimum, které lze pro lidi s autismem udělat,“ říká Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.
A proč modrá barva? Modrá je barvou komunikace, která je pro osoby s poruchou autistického spektra největší překážkou v porozumění okolnímu světu.
Iniciativa „Česko svítí modře“ byla oficiálně zahájena čtvrtkem 2. dubna, což je Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. Jedná se o projekt platformy Naděje pro autismus, jejímž cílem je zvyšování povědomí veřejnosti o problematice tohoto stále četnějšího neurovývojového postižení, ovlivňujícího psychický stav člověka.
„Dle nejnovějších průzkumů postihují poruchy autistického spektra neboli autismus každé 68. narozené dítě, v případě chlapců je to dokonce každý 42. Ve světě žije s touto poruchou asi 700 milionů lidí, v České republice jich je odhadem 100 000. Je důležité mít na mysli, že poruchy autistického spektra neovlivňují život pouze dotyčného jedince, ale ve velké míře celé rodiny i blízkého okolí,“ uvádí Marta Pečeňová, zakladatelka platformy Naděje pro autismus.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.