úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Kybernetická bezpečnost, robotika nebo řízení sportu. Sezimácká střední nabízí obory s budoucností

PR článek

Vznikla v první polovině minulého století jako Baťova škola práce, dnes představuje jednu z nejzajímavějších pedagogických institucí na jihu Čech. Sezimácká střední kombinuje nabídku tradičních technických oborů s perspektivními programy z oblasti technologického programování, počítačové grafiky, automatizace, informačních technologií i ekonomiky. Jako jedna z prvních škol v republice umožnila absolventům maturitních oborů získat vedle maturity i výuční list a již několik let nabízí specializaci kybernetická bezpečnost.

Vyšší odborná škola, střední škola, Centrum odborné přípravy v Sezimově Ústí je komplexní vzdělávací institucí, která zajišťuje také kurzy, rekvalifikace i profesní kvalifikace pro dospělé.

Řada certifikátů z těchto programů je i součástí výuky žáků školy, kteří díky nim získávají výhodu na trhu práce.

Sezimáckou střední (oficiálním názvem Vyšší odbornou školu, střední školu, Centrum odborné přípravy v Sezimově Ústí) tvoří komplex několika moderních budov ve dvou jihočeských městech: Sezimově Ústí a Táboře. „Města jsou však propojena pravidelnými linkami městské, autobusové i vlakové dopravy,” ujišťuje na úvod docentka Lenka Hrušková, ředitelka školy.

Škola byla vždy technicky zaměřenou institucí, jejíž absolventi jsou vyhledáváni v celé republice. „Technické vzdělávací programy na Sezimácké střední zažívají v poslední době boom,” říká doc. Hrušková.

„Naším cílem je nabízet kvalitní vzdělání a veškeré edukační činnosti žákům a široké veřejnosti v moderních prostorách, za využití nejnovějších technologií, nástrojů, přístrojů a pomůcek v návaznosti na odkaz Jana Antonína Bati a v rámci idejí J. A. Komenského. I proto škola dlouhodobě sleduje inovativní trendy ve výuce a snaží se reagovat na narůstající potřebu vzdělávání odborníků, a to nejen v oblasti průmyslové automatizace a elektrotechniky, ale i v oblasti informačních technologií, které ve stále větší míře pronikají do našeho života,” dodává.

Kybernetická bezpečnost 

Sezimácká střední je také jednou z několika středních škol v České republice, které nabízí možnost studia informačních technologií se zaměřením na kybernetickou bezpečnost. „Jde o aktuální problematiku, která stále více ovlivňuje život značné části společnosti. Mladé lidi toto téma velice zajímá,” uvádí doc. Hrušková.

Škola podle ředitelky dlouhodobě sleduje inovativní trendy ve výuce IT a snaží se promptně reagovat na narůstající potřebu vzdělávání odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti. Od školního roku 2020/21 proto v rámci specializace Kybernetická bezpečnost škola spolupracuje s předními institucemi kyberbezpečnosti. „Studenti se seznamují s principy zabezpečování PC, počítačových sítí a kyberprostoru, učí se pohybovat v právním prostředí nebo třeba pomáhat při odvracení i řešení hrozeb  kybernetické kriminality,” popisuje doc. Hrušková.

Robotika a chytrá řešení v energetice

Významný rozkvět zažívají podle doc. Hruškové také elektrotechnické obory, konkrétně Elektrotechnika – počítače a robotika a Elektrotechnika – chytrá řešení v energetice. . „Tyto obory jsou ideální volbou pro každého, koho baví počítače a přitom se nechce úzce specializovat na informační a komunikační technologie, ale využívat je v rámci aplikační sféry světa robotů a automatizovaných pracovišť,“ vysvětluje doc. Hrušková.

Velice poptávanou specializací (jak ze strany studentů, tak z firemní sféry) jsou především chytrá řešení v energetice. „Jde o jeden ze základních pilířů konceptu Chytrý region, jenž se opírá se o inteligentní řízení spotřeby energií, včetně energetického hospodaření budov a inteligentní řízení kompletního osvětlení. S vysokým nárůstem celosvětových cen energií se stává toto zaměření jedním z nejperspektivnějších témat,” doplňuje.

Brána do světa sportovního managementu

Dalším příkladem oboru s velkou odezvou z řad uchazečů je Ekonomika a podnikání – řízení sportu. „Tento program nabízí mladým sportovcům příležitost skloubit středoškolské studium s aktivní sportovní činností,” přibližuje doc. Hrušková.

Obor je přitom určený jak žákům provozujícím sport na výkonnostní a vrcholové úrovni, tak žákům, kteří sport provozují jen rekreačně. „Výuka je založena na zvládání obchodně podnikatelských a manažerských činností, včetně orientace na projektovou a zahraniční spolupráci. Důraz je proto kladen na ekonomické předměty, výuku cizích jazyků a předměty zaměřené na sport,” popisuje.

Úzké propojení s aplikační sférou

Jednou z hlavních přidaných hodnot školy jsou certifikované moduly, které zajišťují absolventům školy efektivnější uplatnění na trhu práce. V průběhu studia žáci pracují na projektech a po jejich splnění získají (spolu s maturitním vysvědčením) řadu certifikátů, které dokládají pro budoucí zaměstnavatele zcela konkrétní dovednosti absolventa.

„Z praxe dobře víme, že jsou tyto certifikáty na trhu práce velkou výhodou. Firmy a zaměstnavatelé jim rozumí a zpětně pomáhají definovat i požadované dovednosti. Od příštího roku přinesou i další výhodu pro žáky, kterou je jejich propojení s celostátním systémem uznávaných Profesních kvalifikací,“ říká docentka Hrušková.

Na úzkém propojení školy s firemní sférou si přitom na Sezimácké střední velmi zakládají. „Máme tu mnoho firem, nadnárodních, národních i regionálních, které si studenty vychovávají a podporují pomocí stipendií už od prvního ročníku. V listopadu získala naše škola 1. místo v soutěži Škola doporučená zaměstnavateli 2021,” doplňuje.

Maturita s výučním listem je skvělou vstupenkou na trh práce 

Vedle tradičních oborů zakončených výučním listem však Sezimácká střední nabízí i možnost propojení učňovského a maturitního studia. Maturitní obory s posílenou praxí nabízejí současně maturitu i výuční list, a to za 4 roky studia maturitního oboru.

„Maturitní obory s posílenou výukou praxe představují skvělou příležitost pro žáky, kteří by rádi získali maturitu, ale nejsou si jisti svými znalostmi a dovednostmi,” přibližuje doc. Hrušková. Výuční list totiž žáci získávají na konci třetího ročníku, do maturitního roku tak vstupují s čistou hlavou a jistotou již dosaženého vzdělání. Navíc, úspěch u učňovské zkoušky není podmínkou k pokračování k maturitě

Zábavný den pro zájemce o studium 

Veškeré informace o studiu, včetně prohlídky školních učeben, odborných dílen, domovů mládeže a dalších prostor školy, mohou případní uchazeči slyšet naživo 4. prosince Dnu otevřených dveří (Dnu s technikou)

„Uchazeče o studium provedou po škole sami studenti. Návštěvníci se mohou těšit na virtuální realitu či roboty z našich dílen. Máme připraveno i menší pohoštění a navečer adventní koncert,” zve na Den s technikou doc. Hrušková. „Případným zájemcům samozřejmě rádi zajistíme také individuální prohlídku. Stačí se ozvat a domluvit na termínu,” vzkazuje na závěr.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky sezimácká střední, vyšší odborná škola, střední škola, centrum odborné přípravy, sezimovo ústí, kybernetická bezpečnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.