neděle 26. června 2022 Adriana

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Možné směry evropské spolupráce přiblížila na Filozofické fakultě moderovaná diskuze s odborníky

PR článek

Jak se bude Evropská unie vyvíjet v současném napjatém geopolitickém kontextu vyvolaném ruskou agresí na Ukrajině? Zvládne společně reagovat na stávající i nové výzvy, které tato bezprecedentní situace vyvolala? Bude možné naplnit ambiciózní ekologické cíle tzv. „Green Dealu“? Budou i nadále zajištěny standardy volního pohybu zboží a osob v EU? Tyto a mnoho dalších otázek bylo předmětem debaty nazvané „Budoucnost Evropy“, která se uskutečnila ve středu 11. května 2022 na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Kulatý stůl příhodně nazvaný „Budoucnost Evropy“ se věnoval možným směrům evropské spolupráce v současné napjaté mezinárodní situaci. Moderované diskuze se zúčastnila Jana Hybášková z Ministerstva zahraničních věcí a europoslankyně v letech 2004–2009, Zuzana Fišerová z Ministerstva spravedlnosti, Jan Poruba z Ministerstva průmyslu a obchodu a bývalý dlouholetý ředitel Francouzsko-české obchodní komory Jaroslav Hubata-Vacek.

Zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro instituce EU a přední česká orientalistka Jana Hybášková nastínila možné strategické směřování Evropské unie, která během ruské agrese na Ukrajině projevuje až nečekanou soudržnost a vůli pozitivně ovlivňovat světovou geopolitickou scénu. Specialistka na mezinárodní právo soukromé a romanistka Zuzana Fišerová pak odkryla různé otázky spojené s volným pohybem a migrací osob v rámci EU, ale také otázky justiční spolupráce s Ukrajinou či Ruskem. Právník a politolog Jan Poruba se podělil o zkušenosti s praktickým fungováním vnitřního trhu, který se má dočkat „ozelenění“ s plánovaným Green Dealem, i když současná válka na Ukrajině vnesla i do této oblasti nové neznámé, zvláště na poli energetické politiky. Bývalý dlouholetý ředitel Francouzsko-české obchodní komory Jaroslav Hubata-Vacek, který nyní pracuje jako ředitel ZŠ a MŠ v Černovicích a ekologický farmář, vnesl do debaty téma společné zemědělské politiky.

„U příležitosti francouzského předsednictví v Radě EU a nadcházejícího předsednictví ČR chceme podnítit diskuzi o tom, jak by mohla vypadat budoucnost Evropy,“ vysvětlil Ivo Petrů, prezident pořádajícího spolku Alliance française Jižní Čechy a pedagog na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity. „Jsme velice rádi, že pozvání do debaty přijali tak významní hosté. Celá akce je pro všechny zúčastněné v mnoha směrech přínosná,“ dodal. Dalším pořadatelem moderované diskuze bylo informační středisko Eurocentrum a Europe Direct.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Jihočeská univerzita, evropská spolupráce, Filosofická fakulta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.