čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

My všichni budějckou Grünwaldovkou povinní...

...nadhodit tašku na záda, projít skleněnými dveřmi, seběhnout schody ve vestibulu, další dveře a přes ´spojovačku´ do šatny a pak koridorem dlouhé chodby do pavilonu, do třídy. Už 45 let tenhle každodenní rituál absolvují a absolvovali všichni, kteří chodili nebo chodí do budějcké Základní školy Grünwaldova.

Grünwaldovka slaví v tomto roce 45 let od prvního oficiálního otevření svých dveří. Byla dostavěna v roce 1967 a její výstavbě předcházela zajímavá změna projektu. Původně byla budova školy vyprojektována o několik metrů blíž k Pabláskově ulici, ale protože by musel být pokácen tehdy v Budějcích vzácný strom – katalpa, musel být projekt změněn a hlavní budova školy vyrostla vedle stromu, který tam roste dodnes.

Za 45 let prošly třídami, chodbami a lavicemi Grünwaldovky tisíce žáků a desítky pedagogů. Škola patřila a patří k nejlepším ve městě a k jejímu věhlasu přispěl i fakt, že z jejích sportovních, především hokejových a fotbalových tříd, vyšli sportovci známých jmen. Jmenujme například hokejisty Václava Prospala, Václava Nedorosta, Norberta Krále, fotbalisty Tomáše Sivoka, Davida Lafatu a mnohé další.

Sama škola prošla zejména v několika posledních letech výraznými změnami a modernizací. Pod vedením ředitele Jana Maurenze a v současné době Vladimíra Caldra byly realizovány velké úpravy a inovace. K nejvýznamnějším patří zateplení hlavní budovy, nové hřiště s umělým povrchem, nový objekt školní družiny, rekonstrukce školní kuchyně a mnoho dalších změn.

Změny a celkovou historii školy představí u příležitosti 45. výročí výstava, která bude zahájena již zítra, tedy v úterý 31. ledna od 10 hodin ve výstavní síni budějcké radnice. Fotografie, diplomy, poháry a další exponáty, dokumentující proměny školy v čase čtyřiceti pěti let, budou pro všechny absolventy, současné žáky, rodiče a veřejnost vystaveny do 15. února.

Přijdete zavzpomínat, grünwaldováci?

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.