neděle 14. srpna 2022 Alan

ZŠ Nerudova: Bez výborných kantorů každý talent zplaní

Zaostřeno na školy. Tak se jmenuje nový seriál Budějcké Drbny, ve kterém se věnujeme jednotlivým základním školám v Českých Budějovicích a blízkém okolí.

Jak to ve školách chodí? Jaké jsou jejich specializace a přednosti? Na tyto otázky i mnohé další odpovídají zástupci jednotlivých škol.

Základní a mateřskou školu Nerudova v Českých Budějovicích před více než deseti lety velikou měrou zasáhly povodně. I přes obrovské škody se podařilo dát zařízení opět do pořádku.

V následujících řádcích se Budějcká Drbna s ředitelem školy Zbyňkem Trmalem věnuje jak vzpomínce na povodně, tak sportům, na kterých si škola dává záležet, či celkově talentovaným žákům.

Můžete na úvod několika větami představit vaši školu?

„Naše škola je v severní části Českých Budějovic, kde se nacházela původní osada Budivojovice (podle majitelů Budivojů), na pravém břehu řeky Vltavy, kde je dnes Pražské předměstí. Škola byla postavena na konci 50. let a v současnosti disponuje velkým komplexem budov včetně velmi hezkého sportovního areálu. V současné době navštěvuje školu 715 žáků.“

Velmi dobré zázemí máte pro sportovce - několik tělocvičen, venkovní atletický stadion... Věnujete se výrazněji jednomu sportu, nebo sportům obecně?

„Snažíme se žákům poskytnout co nejvíce možností věnovat se pohybu. Nabízíme dětem na prvním stupni formou nepovinného předmětu fotbal a základy atletiky, starším žákům na druhém stupni pak v rámci volitelného předmětu základy všech běžných sportů. Velkému zájmu se těší kroužky florbalu, letos máme otevřeny čtyři kroužky. Zároveň máme výbornou spolupráci s Fight clubem a naši žáci navštěvují kroužek karate. Se jménem jedné části naší školy je spojen sportovní atletický klub SK Čéčova, kterému poskytujeme zázemí a který má výrazné atletické úspěchy. Rovněž i v něm máme své žáky. Výrazně jeden konkrétní sport neupřednostňujeme.“

Už několik let se mluví o tom, jak je tělocvik na základních školách čím dál tím méně oblíbený. Děti hledají nejrůznější výmluvy, jak se cvičení vyhnout. Tělocvikáři také mluví o tristní fyzičce dětí. Jak to vidíte vy? V čem je podle vás problém?

„To je bohužel deformace dnešní doby. Radost z pohybu je nahrazována sezením u počítačů, ale to nezměníme. Je pravda, že ubývá těch, kdo rádi sportují. V tom je úkol všech tělocvikářů: nadchnout žáky pro dobrý pocit z pohybu, z dobrého sportovního výkonu. Je jasné, že každý nemůže být Špotáková nebo Jágr, ale nám nezbývá nic jiného, než ta mravenčí práce dennodenně přesvědčovat žáky o tom, že pohyb je zdravý a fajn.“

Nejenom nadanými sportovci se vaše škola může pochlubit. Například v říjnu jste zaznamenali veliký úspěch v oblasti fyziky. Můžete zmínit, o co přesně se jednalo?

„Rádi se pochlubíme našimi šikovnými žáky, ale ruku na srdce - bez výborných kantorů každý talent zplaní, takže máme i výborné učitele. V tomto konkrétním případě se jednalo o celorepublikovou soutěž Pohár vědy - Nobel 2013, který naši žáci pod vedením pana učitele Radovana Mikeše vyhráli. Zároveň se zapojili do Klubu malých debrujárů a mají letos podobné ambice.“

I na vaší škole se schází takzvaná rada dětí. O čem nejčastěji při vašich setkání diskutujete? Překvapilo vás někdy, s jakým návrhem žáci přišli?

„Děti nás překvapují vlastně každý den. Některé návrhy jsou opravdu zajímavé, některé zapadnou. Diskutují docela odvážně a nebojácně a my jim fandíme a snažíme se co nejvíce komunikovat.“

Ve dnech 23. a 24. ledna se uskuteční zápisy do prvních tříd. Jaké máte výhledy do příštího školního roku?

„Samozřejmě zapsat co nejvíce dětí.“ (s úsměvem)

V roce 2002 se školy v nemalém rozsahu dotkly povodně. K jak velikým škodám tehdy došlo?

„Povodně se nás dotkly v dost velké míře, byla zasažena celá část školy, kde jsou umístěny šatny, sklady, postiženy byly i některé třídy, knihovna, tělocvičny a její zázemí. Rekonstrukční práce trvaly od srpna po celé září, začínali jsme s měsíčním zpožděním, žáci mohli využít i nabídky odjet na školu v přírodě se svými učiteli. Škody dosahovaly v celém komplexu desítek milionů.“

Už jsme napsali

Štítky Zaostřeno na školy, ZŠ a MŠ Nerudova, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.