čtvrtek 4. března 2021 Stela

Některé lékárny k dnešku vyprodaly respirátory. Většina doplní zásoby během tohoto týdne

Některé lékárny v Jihočeském kraji nemají respirátory FFP2, které budou asi od úterý povinné při vstupu do obchodů nebo MHD. Důvodem je mimořádná poptávka po této ochranné pomůcce, vyplývá z odpovědí lékárníků i nemocnic.

"Momentálně jsou v naší lékárně ústenky a respirátory vyprodané. V pátek byly vyprodané respirátory a o víkendu ústenky. Naskladnění nových zásob očekáváme dnes odpoledne," řekla mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Podobná situace je i v jiných městech v regionu. "Prakticky od pátku už respirátory nemáme. Nedokážeme ani určit, kdy budeme mít nové," řekl pracovník lékárny Dr.Max v táborském Kauflandu.

Na zásoby čekají také v lékárně strakonické nemocnice. "V pátek jsme měli 4000 respirátorů a během dvou hodin byly vyprodané. Od té doby nejsou a snad bychom mohli dostat novou dodávku ve středu," řekla referentka ředitele strakonické nemocnice Kateřina Koželuhová.

Povinnost mít vyšší ochranu dýchacích cest by mělo ministerstvo zdravotnictví vyhlásit od úterý. Kromě respirátorů třídy FFP2 nebo KN95, budou moci lidé v obchodech, nemocnicích nebo veřejné dopravě využít jako alternativu nanoroušky, případně dvě chirurgické ústenky. Důvodem opatření je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) zhoršování epidemické situace.

Českobudějovický magistrát plánuje nákup 40 tisíc respirátorů. "Chceme zásobit všechny mateřské a základní školy, které město zřizuje. Zároveň chceme pokrýt potřeby městské policie a zaměstnanců magistrátu," uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto IKEM

Štítky ČR, koronavirus, správa, respirátory, Jihočeský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.