Policie, hasiči, záchranáři. Na Letišti České Budějovice bylo ve středu kolem poledne neobvykle živo. Sirény řinčely, plno lidí bylo na nohou a letový dispečer Jan Šťastný na řídicí věži prožíval stresující chvíle. Řešil totiž přistání uneseného letadla.
Ptáte se, jestli nepopisujeme možný scénář akčního filmu? Nikoliv! Vše, co je napsáno v úvodu, se skutečně stalo. Ne však naostro, nýbrž cvičně. Taktické cvičení Letiště 2014 mělo v praxi prověřit schopnosti jednotlivých složek integrovaného záchranného systému reagovat v krizové situaci.
Celá akce odstartovala v 11.16 hodin, kdy se dispečerovi ozvala osádka uneseného letadla typu L - 410. „Přistávací dráha je volná,“ informoval Jan Šťastný a dal letadlu zelenou k přistání.
V tu chvíli se dalo vše do pohybu, okamžitě byl totiž spuštěn poplach, který uvedl do pohotovosti všechny složky IZS.
Pro dispečera tak začal maratón telefonátů. Vše se dělo tak, jak by se jednalo o skutečnou událost. Jeden telefonát od policie dispečera dokonce natolik znejistěl, že několikrát raději zopakoval, že se jedná jen o cvičení.
Řešili spolu, odkud letadlo přiletělo, kolik lidí je na palubě a tak dále. „Měli otázky dost na tělo, tak doufám, že vážně všichni ví, že se jedná o cvičení,“ usmál se následně.
O několik minut později se již areálem ozývaly policejní sirény. Cílem bylo místo obsadit. Do práce se také dal policejní vyjednávač. „Nyní si to přebírá policie, my jsme skončili. Jsem už jen diváci,“ dodal Jan Šťastný.
Příjezdem všech složek IZS cvičení de facto skončilo. „Ukázalo možnosti koordinace jednotlivých činností, byly ověřeny dojezdové časy a schopnost komunikace mezi složkami a prakticky vyzkoušeny postupy, které jsou součástí bezpečnostních plánů,“ uvedl policejní mluvčí Milan Bajcura.
A jak celou akci zúčastnění zhodnotili? S výsledkem byli spokojeni, ačkoliv náměstek ředitele jihočeské policie Roman Bláha podotkl, že některé nedostatky se přece jenom našly. Nechtěl však konkretizovat.
Cvičení se zúčastnilo několik desítek osob. Jen ze strany policie jich bylo 40. Nechyběli ani hasiči, kteří přijeli ze stanic České Budějovice a Křemže. Akci zajišťovali cisternovými automobilovými stříkačkami, a to pro případ, kdyby nastala nenadálá situace, například začalo letadlo hořet.
„Do cvičení bylo dále zapojeno Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje. Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje měla tým lékařů s veškerou automobilní technikou pro mimořádné situace,“ zmínil Milan Bajcura a dodal, že i osazenstvo Letiště České Budějovice ukázalo, že je na případné protiprávní jednání plně připraveno.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.