Medaile z mistrovství světa do Českých Budějovic

Ve dnech 23. až 24.2.2024 úspěšně uspořádal Český veslařský svaz mistrovství světa v halovém veslování na trenažérech Concept2 v O2 universum v Praze. Jeho součástí bylo i mistrovství Evropy a mezinárodní mistrovství České republiky. Z handicapovaných veslařů mělo silné obsazení, v počtu 16 sportovců, z 1. Centra zdravotně postižených v Českých Budějovicích, kteří překonali čtyři české rekordy. V pátek 23. 2. 2024 se jela trať na dva kilometry a v sobotu na 500 m.

V kategorii s intelektuálním handicapem - PR3 II získal Štěpán Chonka na MS 3. místo za 2000 m v českém rekordu časem 07:50,7 a ještě bral bronzovou medaili na ME na trati o délce 500 m v čase 01:52,4. Velkou pochvalu si také zaslouží naši sportovci Adam Šohájek za čas 08:44,2 - 4.místo, Zdeněk Pletzer – 08:45,8 -5.místo a Martin Palas – 14:02,0 – 6.místo. Na trati 500 m obsadil v evropském bodování krásné 2. místo Zdeněk Pletzer časem 01:51,1. V ženách si v této kategorii vedla výborně Alena Nováková, když dvoukilometrovou trať ujela v českém rekordu 09:15,0 a vybojovala stříbrnou medaili.

Mykola Tsvihun, skončil na 6. místě v kategorii PR1 – vozíčkáři, veslují jen rukama v sedačce, časem 09:54,6 a na 11. místě Lukáš Šafr dojel trať na 2000 m v čase 10:57,9. Na 500 m dojel 500 m trať Matěj Havel časem 03:43,1 a skončil na 7. místě.

Jejich oddílový kolega Richard Sova v kat. PR2 vybojoval 7. místo na světě časem 09:10,6 (také vesluje jen rukama ve speciální sedačce, napevno přichycené ke trenažéru). Těsně před MS se nám podařilo pořídit z USA ke dvěma sedačkám na trenažér Concept2 další dvě, aby mohlo současně závodit více vozíčkářů v jedné jízdě.

Dalším úspěchem je výkon Romana Janků, který v kat. PR3, tělesně postižených, na 2 km zajel český rekord v čase 07:06,9 a skončil na 9. místě. Za ním zůstal Martin Tomka dosaženým časem 07:36,2 a obsadil 12. příčku ve světovém bodování. Na 19. místě skončil Aleš Jelínek v čase 08:21,8.

Také veslařky se zrakovým handicapem zabodovaly

Mezi zrakově postiženými muži PR3 se na trati 2 km neztratil Michal Rokůsek, když se umístil na 11. místě v čase 07:33,6. Také jsme zde, v PR3 měli zastoupení dvou žen se zrakovým handicapem. Pavla Novotná si vyjela 7. příčku v českém rekordu 08:56,0 a za ní na 8. místě Lucie Hovorková s časem 10:02,2. V sobotním klání si vedl dobře i Josef Camfrla na trati o délce 500 m časem 01:48,0 - 16. místo.