Čt 20. 8. 2026Bernard
Společnost

Budvar aréna se dočká úprav. O větší rekonstrukci ale nepůjde

E[email protected]3 minuty čtení17. 10. 2019, 7:04
Budvar aréna
Budvar aréna · Foto: [email protected]

Zimní stadion byl v Budějcích otevřen v roce 1946. Kompletní rekonstrukcí prošel v roce 2002. Od té doby k žádné větší přestavbě nedošlo. Příští rok by se to ale mělo změnit, Budvar arénu čekají úpravy. I když ne v takovém měřítku, v jakém by to podle některých potřebovala.

Zimní stadion slouží zejména k hokejovým zápasům, občas zde proběhne nějaký koncert nebo muzikálové představení. Její kapacita je necelých šest a půl tisíce diváků.

Podle některých obyvatel, ale i politiků, hala není příliš bezpečná. Problémem je například šířka uličky mezi sedadly pro diváky. „Ulička mezi sedačkami je vinou nevhodně projektované pevné sedačky široká 36 centimetrů. V původním hledišti byla přitom sedačka sklápěcí a díky tomu byla šířka uličky 55 až 60 centimetrů. Současný stav zhoršil prostor pro diváky a zkomplikoval únik při mimořádné situaci,“ píše Karel Pražák v dopise zastupitelům.

Problém vidí také v absenci jakékoliv ochrany před pohybem diváků po schodištích při mimořádné situaci nebo vynuceném úniku. „Minimální ochranou jsou zábradlí proti schodům, madla na schodištích a jasné označení příchodu a odchodu diváků. Většina zábradlí byla při rekonstrukci odstraněna a požární zpráva včetně technické pomoci řeší pouze hlavní únikové cesty a počty diváků v hledišti,“ píše Pražák.

Chyby v současném stavu vidí i ODS. „Téměř každé zastupitelstvo vystupuje Karel Pražák s poměrně věcnými poznámkami, že Budvar aréna nesplňuje bezpečnostní kritéria pro takový počet návštěvníků, nesplňuje ani kritéria z pohledu komfortu, zázemí sociálních věcí. Potřebuje nějaký vývoj,“ uvedl na tiskové konferenci Martin Kuba.

V hale by podle ODS mělo dojít k několika hlavním opatřením. Jde například o navýšení počtu vstupů s maximálním ohledem na bezpečnost diváků, rozšíření kapacity bufetů a sociálních zařízení, tribun a míst pro vozíčkáře. „Cílem je, aby město získalo kvalitní multifunkční halu splňující všechny požadavky moderní haly, a to zejména z pohledu zajištění bezpečnosti a komfortu diváků,“ uvádí ODS.

Hala by se podle náměstka primátora Petra Holického úprav dočkat měla. Práce ale nebudou řešit všechny zmiňované body. „Město v příštím roce počítá se zadáním projektových prací na rozšíření toalet a zázemí pro diváky na tribuně C (směrem k řece) a některých menších úprav. V současné době si ale nemůže dovolit rozsah, o kterém mluví pan Pražák, hlavně ze stavebních důvodů, což by vedlo k neúměrné finanční náročnosti,“ uvedl na dotaz redakce Holický.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
DRBNA HISTORIČKA: Zlatý most býval vstupní branou do BudějovicHistorička

DRBNA HISTORIČKA: Zlatý most býval vstupní branou do Budějovic

Zlatý most byl kolem roku 1900 důležitou vstupní branou do Českých Budějovic. Historik Jan Schinko v dalším díle Drbny historičky připomíná historii mostu, výběr mýta i okolní restaurace a pivovar. Věnuje se také zboření Wendlerova hostince a Velkého pivovaru a proměně místa, kde později vyrostl blok domů hovorově nazývaný Savoy.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook