neděle 25. září 2022 Zlata

České Budějovice mají čtyři nové asistenty prevence kriminality z Ukrajiny

Město České Budějovice má k dispozici čtyři nové asistenty prevence kriminality. Jsou to Ukrajinci, kteří ve městě žijí několik let. Důvodem pro jejich zaměstnání je mimo jiné fakt, že na jih Čech v uplynulých měsících dorazila řada lidí ze země sužované válkou, kteří Budějovice teprve poznávají.

Asistenty mají Budějovice od roku 2013. Kromě jiného zajišťují veřejný pořádek na sídlišti Máj, v okolí Palackého náměstí či na nádraží a přilehlých místech. 

„S ohledem na současnou situaci jsme se rozhodli rozšířit počet asistentů o čtyři osoby ukrajinské národnosti. Ministerstvo vnitra vypsalo grantový program, z kterého jsou noví asistenti placeni. Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině prošlo už více než 15 tisíc lidí. Část z nich přebývá v našem městě. Většinou mají problém s češtinou, neznají naše právní normy nebo vyhlášky města,“ informoval primátor Jiří Svoboda (ANO).

Zástupci města posily vybrali díky spolupráci s firmou Robert Bosch. Jsou to lidé, kteří v Českých Budějovicích žijí několik let, znají město a mají zkušenosti mimo jiné s vyřizováním úředních záležitostí. Všichni umí česky. 

„Společnost Robert Bosch je uvolnila pro potřeby posílení městské policie, kde jsou asistenti prevence kriminality zařazeni. Jejich práce spočívá v pomoci lidem prchajícím před válkou a v součinnosti se strážníky a policisty při řešení nejrůznějších problémů. Značnou výhodou je odbourání jazykové bariery při komunikaci,“ dodal primátor.

Asistenti budou mimo jiné  mapovat a vyhodnocovat uprchlickou situaci ve městě. Za úkol mají také napomáhat ke snižování rizikového chování či poskytovat podporu uprchlíkům a dohlížet na dodržování zákonů a vyhlášek. „Podle vývoje aktuální situace se budou pohybovat například v okolí ubytoven, v obchodních centrech, na letní plovárně či na úřadu práce,“ uvedla mluvčí města Jitka Brůha Welzlová. 

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Městská policie České Budějovice

Štítky české budějovice, ukrajina, robert bosch, asistent, prevence, kriminalita, sídliště

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.