pátek 21. ledna 2022 Běla

Nový úsek zanádražní komunikace je průjezdný

Ještě ve čtvrtek dopoledne se hovořilo spíš až o příštím týdnu, za několik hodin však bylo jasno - po zbrusu novém úseku zanádražní komunikace mezi Mladým a kynologickým cvičištěm v Suchém Vrbném se díky rozhodnutí o předčasném užívání stavby začne oficiálně jezdit od pátku.

„Během dnešního dne budou osazeny některé dopravní značky, až dozraje beton, objeví se tady i velkoprostorové návěstní tabule se směrovými cíli, aby se řidiči dobře orientovali. Do té doby je nahradí provizorní značky,“ sdělil Budějcké Drbně ve čtvrtek dopoledne krátce po jednání úředníků a zástupců stavební firmy přímo na místě Jiří Stach, referent odboru dopravy budějckého magistrátu.

Už během odpoledne z nové čtyřproudé silnice dlouhé zhruba 400 metrů s další turbokřižovatkou zmizely zákazy vjezdu a objevila se na ní první auta. Další úsek vedoucí z ulice V Hluboké cestě do Pětidomí by pak měl být podle stavbyvedoucího čtvrté etapy zanádražky Miloslava Jindry ze společnosti Swietelsky stavební hotový do konce listopadu.

ČTĚTE TAKÉ: Manuál pro řidiče: Jak jezdit po turbokruháči?

Součástí stavebních prací v těsném sousedství fotbalového centra na Složišti bylo také vybudování rozlehlého parkoviště u hřbitova v Mladém, jeho odvodnění, výstavba stezky pro pěší i cyklisty vedoucí podél nové komunikace a instalace veřejného osvětlení. „Za to všechno zaplatí město České Budějovice částku okolo 37 milionů korun včetně DPH, kterou v prosinci vyúčtujeme a bude hrazena ze dvou dotačních titulů,“ upřesnila Jindra Dominová z investičního odboru magistrátu.

Čtvrtá a zároveň nejdelší etapa zanádražní komunikace je hrazena zejména z evropských peněz, část prostředků přidal kraj. „Dvoukilometrový úsek se čtyřmi kruhovými objezdy bude stát necelých 200 milionů korun, z toho téměř 32 milionů zaplatí Jihočeský kraj,“ upřesnila Jitka Liláková, která má na krajském úřadu na starosti investice a financováním zanádražky se rovněž zabývá.

Na přechod to budou mít daleko

S plánovaným otevřením další silnice, která ušetří nervy i čas mnohým řidičům, však přichází i první kritika. „Popelová nám tady slibovala chodník, v původním plánu ho na magistrátu měli... a podívejte se, není tady. Co když půjdeme venčit psy, nebo na hřbitov do Mladého? To budeme tuhle silnici přebíhat?“ rozčilovali se dva pejskaři ze Suchého Vrbného, kteří sledovali jednání úředníků z povzdálí.

Jak Budějcké Drbně potvrdil Lukáš Mašín z českobudějovické regionální pobočky IKP Consulting, která zanádražní komunikaci projektovala, chodník podél plotu sportovního areálu na Složišti se v původní dokumentaci skutečně objevil. Nakonec ale k jeho výstavbě nedošlo. „Pokud se však jeho potřeba časem ukáže, samozřejmě ho bude možné kdykoliv doprojektovat. Pak už to bude jen otázka zajištění financování a podkladů,“ uvedl Mašín.

Suchovrbenští se tak zatím budou muset spokojit pouze s přechodem u Družstevní ulice, odkud se dostanou přes silnici na stezku vedoucí podél nové komunikace směrem ke hřbitovu v Mladém.

Vedoucí investičního odboru magistrátu města České Budějovice Zdeněk Šeda však potvrdil, že se touto problematikou bude město zabývat, a to včetně přístupu mladých fotbalistů na Složiště i dobudování chodníku u Penny v Nových Hodějovicích.

„Přechod pro chodce u kynologického centra jsme diskutovali s odborem dopravy a policií, v tomto místě se však jeví jako nevhodný. Nevylučuji ale, že příští rok dojde k doprojektování chodníku podél Složiště,“ potvrdil plány úředníků Šeda.

Štítky zanádražní komunikace, čtvrtá etapa, otevření, nová silnice, turbo okružní křižovatka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vít Profant

Hned jak to šlo, zanesl jsem úsek do Waze a ode dneška už přes něj aplikace normálně naviguje. Jenomže jsem si úplně nevšiml a nikde jsem na internetu nedohledal, zda byla taky otevřena komunikace z Mladého do Srubce? Všude se jenom píše o uzavření od loňska do 30.11. tohoto roku a o tom, že by tento úsek byl předčasně otevřen, ani zmínka. Waze totiž používá informace z JSDI, kde stále počítají s uzavřením do 30.11. Pokud tedy může předčasné otevření někdo potvrdit, pak by se dalo napsat na JSDI a vyřešit to i ve Waze, kterýžto by brzy navigoval podle aktuální situace.

úterý, 11. listopadu 2014, 13:01

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.