První případy řešili na přelomu června a července lipenští policisté, kterým začala sezona na hladině lipenské přehrady. Zde kontrolují nejen provoz na vodě, ale i to, co se děje na břehu.
„Úzce přitom spolupracujeme se starosty zdejších obcí,“ upřesnil vedoucí místního oddělení Vladimír Boledovič s tím, že policisté v červnu řešili problém s převrácenými plachetnicemi, v červenci museli dostat jednu utrženou loď ke břehu.
Během červencových státních svátků byli v terénu se Státní plavební správou a kontrolovali všechna lipenská plavidla – od plachetnic po šlapadla. „Nezjistili jsme žádný závažný přestupek, žádný alkohol na vodě. Nic co bychom nevyřešili domluvou,“ říká Boledovič.
Ke své práci používají kajutový člun TINN Silver, který mají policisté jen na dalších pěti místech v České republice. Jedná se o oddělení v turistických destinacích České republiky, které mají kontrolu života na vodě v popisu práce.
Se začátkem letní sezony se mohou lipenští policisté pochlubit celkovým poklesem kriminality. V meziročním srovnání se jedná o téměř pětiprocentní pokles. Klesají především počty krádeží, ale i další drobná kriminalita. Během zimní sezony neměli například nahlášenou ani jednu krádež lyží či snowboardu.
Kontroly na hladině Lipna provádí policisté od začátku května do konce září. Zhruba dvakrát někdy i třikrát týdně. Při kontrolách také sledují pohyb na břehu, kde si všímají i nepovoleného rybaření.
Při kontrolách policisté sledují několik důležitých aspektů. Především to, jestli se ti, co kormidlují nenapili alkoholu. „Vůdce malého plavidla nesmí být opilý. Zatím jsme takový problém na Lipně neměli,“ říká Boledovič.
S aktuálním provozem na hladině Lipna jsou spokojení, i přes velký pohyb obzvláště v prázdninových měsících tu nedochází ke kolizím či nehodám. „Loni jsme měli jednu, kdy nezkušený vůdce najel se svou lodí na mělčinu a my jsme mu pomáhali zpět na vodu,“ uvedl Boledovič. Vůdce musí mít také v pořádku „papíry“, tedy doklady a technické osvědčení od plavidla, která musí být v originální podobě, ne v kopii. „To je bohužel velice častý problém,“ doplnil.
Během posledních let se také řešilo pouze několik krádeží pramic. Trendem je narůstající počet malých člunů s motorovým pohonem. Občas se zde vyskytují ti, kteří brázdí hladinu velice bezohledně a mají silnější pohony. Objevují se také stále častěji jetsurfy, což jsou surfová prkna s motorem a dálkovým ovládáním.
Policie úzce spolupracuje s lipenskými starosty, kteří policistům dávají podněty k různým šetřením v návaznosti na neukázněné turisty.
„Stává se, že někdo přijede s karavanem až ke břehu a začne tam bivakovat, mimo kempy, mimo místa, která jsou určena pro tábření. V takovém případě jede na místo hlídka, většinou následuje pokuta a turista musí okamžitě opustit místo,“ uvedl zástupce vedoucího zdejšího oddělení Petr Kučera.
Více problémů mají lipenští policisté s vodáky, kteří sjíždí Vltavu a jsou ubytovaní v kempech v nedalkém Vyšším Brodě. „Těch problémů je víc většinou večer a v noci, kdy se vrací z barů do kempu, jsou opilí, ruší noční klid, otáčí popelnice, demolují značky, někdy se přidají i rvačky,“ uzavřel Kučera.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.