MĚSTO PŘED STO: Za T.G.M se hodně pilo. U nás převažovalo pivo

Autoři

Historik Jan Schinko sepsal poslední díl seriálu Město před sto, který po celý rok reflektoval stoleté výročí republiky. Ke konci roku patří oslavy, a proto se dnešní díl věnuje budějckým hospodám a barům.

Z dobových místních listů po roce 1918 lze vyčíst a potvrzuje to František Rada v publikaci Když se psalo T.G.M., že se značně rozšířilo pití alkoholu. U nás převažovalo pivo. Také byly ve městě výčepy lihovin u Wortnerů, Bieglerů, Beránků a jiné a bary Rokoko, Baroko, Corso, Imperiál, nebo asi deset vináren, ale hostinců bylo ve městě (bez Rožnova, Čtyř Dvorů, Mladého a Suchého Vrbného) v roce 1923 celkem 167, z toho tři kantýny a roku 1933 pokles na 123 hostinců.

Město mělo v roce 1930 kolem 43 tisíc obyvatel, z čehož se dá vypočítat na kolik lidí připadala jedna hospoda. Bary zatím nelákaly (první americký byl u Fischbacha v Rokoku). V hospodě se dalo bavit (opíjení nebylo nosným programem, i když to tak často skončilo), ale i ve vinárnách bylo veselo.

Ve vinárně Hubertus pod Černou věží se bavila místní společnost se spisovatelem Svatoplukem Macharem, který si přál slyšet, jak ponocný na Černé věži hlásí půlnoc. Nějak to o pár minut nestihli a když vyšli pod věž bylo pozdě. Jeden místní zavolal nahoru „Pane ponocný máme tady vzácného hosta, mohl byste ještě jednou kvůli němu zahlásit půlnoc?“ Chvíli bylo ticho a pak se ozvalo „Polibte mi …!“ Odtud vzniklo naše úsloví, že ponocný dvakrát nehlásí. 

Pití alkoholu se nepřiměřeně zvyšovalo i celostátně tak, že vláda vážně uvažovala po příkladu Ameriky zavést prohibici. Naštěstí se prohibice nerealizovala. Dosáhlo se jen toho, že v čase voleb a odvodů na vojnu byl vydán zákaz pití piva. Aktivní proti pití piva byly dámské spolky. Poslankyně Landová – Štychová žádala v roce 1924 o zrušení pivovarů a doporučovala ženám, aby vařily mužům jídla nedráždící chuť k pití.  Není však doloženo, co sama doma vařila. Když kampaň proti pivu povolila, otevřela Leopoldina Orthová na Linecké v roce 1928 Pivní sanatorium.

Hostinští, restauratéři, hoteliéři a vinárníci o růst spotřeby alkoholu usilovali. Asi kolem roku 1922 se objevila v restauraci a kabaretu Corso Jana Vaněčka atraktivní dámská obsluha. Následovalo Rokoko, Metropol, Imperiál, později Avion a další. Tyto podniky to normálně uváděly. Ještě totiž setrvávaly „podniky“ víceméně tajné a za c. k. povolené veřejné domy. Někteří sousedi a hlavně některé sousedky si na dámskou obsluhu a na kabarety stěžovali. (Zřejmě podobní stěžovatelé jako na plakát s Josefinou Bakerovou u biografu Royal.)

Vymohli si, že radnice zakázala v roce 1926 činnost baru Rokoko, jehož majitelem byl Josef Fischbach. Bylo to spíše trapné, protože Josef Fischbach, který založil Rokoko v roce 1919, dokázal přivést do podniku např. několikrát Karla Hašlera. Dámská obsluha, servírky nebo animírky se co nejvíce snažily (uměly to) o to, aby hosté maximálně utráceli. Někdy tak důkladně, že pomohly pánům slabší povahy od celého třináctého platu. V roce 1924 nařídila okresní politická správě ve městě, že v hostincích může být zaměstnána jen jedna ženská síla a po 22. hodině se nesmí po hostinci pohybovat. Také zakázala zavírat boxy záclonkami.

Pamětníci na to už nejsou, ale podle místních listů a předávaných vzpomínek se stejně konec roku slavil bujaře a s animírkami i záclonkami.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Město před sto, hospoda, České Budějovice, pivo, alkohol, pití, alkoholický nápoj, rokoko, restaurace, František Rada, Beránek, a.s., Josef Svatopluk Machar, Karel Hašler, Jan Vaněček

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.