čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Budějce připravují po jedenácti letech vojenskou přehlídku

Budějce připravují na 25. říjen na náměstí Přemysla Otakara II. přehlídku armády a vojenské techniky. Uskuteční se u příležitosti 101. výročí vzniku republiky. Přehlídka vojenské techniky, s níž dorazí 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonice, se na českobudějovickém náměstí koná poprvé od roku 2008. Kromě toho lidé uvidí nástup armádní aktivní zálohy.

„Na přesných detailech se teprve domlouváme. Ale chceme tentokrát svátek vzniku republiky pojmout jinak než tradičním pověšením kytky u pamětní desky prezidenta T. G. Masaryka,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.

Dodal, že radnice si vznik republiky už delší dobu připomíná dříve než 28. října, kdy je oficiální státní svátek spojený s touto událostí. „V ten den většinou občané města mají volno a jsou mimo České Budějovice. Proto už několik let si vznik republiky připomínáme o pár dnů dříve,“ uvedl primátor.

Poslední větší vojenská přehlídka se na náměstí Přemysla Otakara II. konala v září roku 2008. Tehdy hejtman Jihočeského kraje předal prapor rotě aktivních záloh Krajského vojenského velitelství České Budějovice.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky správa, armáda, historie, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.