pondělí 17. května 2021 Aneta

POLITICKÁ KORIDA: Nájemné by se malým a středním podnikatelům mělo odpustit, shodují se politici

Odpustit malým a středním podnikatelům celé nájemné nebo alespoň jeho část za prostory, které patří městu. To bude předmětem zítřejšího mimořádného jednání rady města. Názor na tuto problematiku panuje v podstatě jednotný. Pokud se vedení města ke snížení nebo odpuštění nájemného rozhodne, bude ale třeba celý krok řádně promyslet.

Jiří Svoboda (ANO)

Já jsem samozřejmě pro. Pokud bude možné podnikatele a nájemce podpořit, tak bychom to měli udělat. Musíme ale počítat s tím, že je to z peněz nás všech, takže na úkor toho pak nebudeme případně dělat něco jiného. Pokud nám budou chybět příjmy, a ty nám budou chybět, budeme je muset vzít někde jinde. A nemůžeme předpokládat, že bude zvýšený výběr daní, když se nepracuje, takže vstupy a příjmy klesnou výrazně. Budeme muset v rámci rozpočtu ušetřit stovky milionů.

Juraj Thoma (HOPB)

Město by mělo umět připravit soubor nějakých opatření, která by zareagovala na tuto situaci, ale nejen ve vztahu k drobným podnikatelů, kteří jsou v nájmu v městských prostorech, ale i s celou řadou dalších věcí. Budou to muset být komplexnější opatření, která zohlední například i to, jestli jsou provozovny zavřené úplně, nebo v nějakém upraveném režimu fungují.  

Tomáš Bouzek (Společně pro Budějovice - Lidovci a TOP09)

Mělo by se to udělat. Navrhoval jsem to na předchozí radě. V zásadě si myslím, že tato opatření budou mít velký dopad na malé živnostníky. Podnikatelé, i když mají zavřeno, hradí nějaké fixní náklady, nájemné, mzdy. Mohlo by to pro ně být velice obtížné. Po skončení nouzového stavu by mělo město v každém případě situaci vyhodnotit a nájemné prominout buď celé nebo minimálně nějakou část.

Viktor Vojtko (STAN a Čisté Budějovice)

Tam, kde opravdu dochází u podnikatelů k významnému výpadku příjmů, tak to v tuto chvíli dává smysl. Zlepši jejich situaci. Je to samozřejmě komplikovanější v tom, že řada jiných podnikatelů, kteří jsou v jiných prostorách, asi takovou úlevu nedostanou. I tak bychom ale měli alespoň části z nich pomoct.

Lukáš Mareš (Piráti)

Ta situace je složitá pro všechny. Všichni se budeme muset nějakým způsobem uskromnit. Mluví se o tom, že město bude mít výpadek v příjmech kolem 300 milionů korun, to je myslím více než 10 procent z rozpočtu. Ta situace je ale nešťastná, a musíme všichni hledat způsoby, jak si navzájem pomoct. Takže s tím více méně souhlasíme.

Navíc, kdyby se teď stavěla sportovní hala, tak město nemá žádnou rezervu a je zadlužené. Tím, že se hala nestaví, tak má město v rezervách relativně dost peněz

Martin Kuba (ODS)

Všechny organizace teď budou muset hledat možnosti, jak pomoct podnikatelům, aby přežili. Ta opatření by měla být co nejvíc komplexní. Je to tedy jeden z návrhů, se kterým bych neměl žádný zásadní problém. Je ale třeba hledat model, který musí být dlouhodobě promyšlený. Situace, která nás bude v ekonomice čekat, nebude jednoduchá. Bude třeba opatření dělat tak, aby podnikatelům opravdu pomáhala, umožňovala jim přežít, a aby tu ekonomiku udržela.

Ohodnoť článek

Foto Jan Luxík

Štítky politická korida, politika, České Budějovice, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.