Počasí dnes20 °C, zítra25 °C
Neděle 1. října 2023  |  Svátek má Igor
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Chceme, aby se u nás maminky cítily příjemně jako doma. Základem je individuální péče a lidský přístup, říká personál krumlovské porodnice

PR článek

Mezi nastávajícími maminkami mají výborné renomé. Do českokrumlovské porodnice jezdí díky tomu rodit ženy z celých jižních Čech a dokonce i Prahy. Důvod? Příjemné prostředí, individuální péče a moderní přístup k porodům. Snažíme se, aby se u nás maminky cítily jako doma a zároveň měly jistotu odborné lékařské péče, shoduje se personál.

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Český Krumlov rozhodně nepatří v jižních Čechách mezi největší zařízení svého druhu. Přesto si krumlovskou porodnici vybírá k porodu i řada „přespolních” nastávajících maminek.

„Běžně tu máme rodičky z Českých Budějovic, Jindřichova  Hradce, Strakonic apod. Občas u nás rodí i maminky z Prahy,” říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Dana Bartošová. Důvodů pro to je prý několik. „Spolu s moderním a příjemným prostředím porodnice to bude dáno naším přístupem k rmaminkám a obecně porodu jako takovému,” vysvětluje primářka. 

Rozumná alternativa je u nás standardem

Porodnice má podle Bartošové letité zkušenost se ženami, které se rozhodly rodit alternativně. „Dá se říci, že metody, které se ještě někde mohou považovat za alternativní, jsou u nás standardem,” přesvědčuje Bartošová. 

Za příklad dává tzv. bonding, tedy okamžité přivinutí narozeného miminka k tělu maminky. „Přiložení miminka k mamince hned po narození je pro nás samozřejmostí, děláme to automaticky,” říká primářka.

Masáže na úlevu od bolesti, otec u porodu a soukromý pokoj na přání

Budova pavilonu B Nemocnice Český Krumlov, kde sídlí porodnice, prošla v roce 2019 kompletní rekonstrukcí. Na oddělení je 6 moderních dvoulůžkových pokojů, které jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, televizí, lednicí a vaničkou na koupání. Pobyt je pro rodičky zdarma. Za poplatek 700 korun/noc se pokoj změní na soukromý, na druhém lůžku může přespat například otec dítěte.

Každá žena má před porodem různé představy o jeho průběhu, podle Bartošové se porodnice snaží vycházet přáním rodiček vstříc.

Samozřejmostí je možnost přítomnosti otce u porodu. Rodičky si mohou vyžádat také přítomnost menšího počtu personálu,  intimnější prostředí s tlumeným osvětlením, použití aromaterapie nebo soukromý pokoj pro matku, otce i miminko.  

„Rodičkám nabízíme také kompletní spektrum způsobů utlumení od bolestí: masáže, úlevové polohy, pobyt ve vaně, speciální analgetika a epidurální analgezie - ta je k dispozici 24 hodin denně a zdarma,” vypočítává vrchní sestra Lenka Trojáková.

Porod do vody je pro rodičku náročný, ročně jich je jen několik

Rodičky pak mohou na přání rodit v poloze na čtyřech, ve dřepu, ve stoje nebo ve vaně. „V takových případech maminkám vždy vysvětlíme i možné nepříjemné doprovodné účinky těchto způsobů porodu. Rozhodnutí je nakonec vždy na nich,” přesvědčuje primářka.

Například porodů, které se uskuteční od začátku do konce ve vaně, je podle zkušeného porodního lékaře Martina Nerudy naprosté minimum. „Pro maminku je velmi náročné vydržet ve vaně celou dobu. Je to poměrně stísněný prostor a po pár hodinách fyzicky náročná poloha,” popisuje.

Běžně tak prý možnosti kombinují - část porodu stráví maminka ve vaně, samotný porod pak proběhne na běžném porodním křesle. „Které je mimochodem perfektně navržené právě pro pohodlí rodiček,” přesvědčuje lékař.

Pokud to není nutné, vůbec nezasahujeme

Lékaři v krumlovské porodnici primárně neřeší patologické nebo předčasné porody, snaží se proto nechávat celému procesu co nejvolnější průběh. „Pokud to není nutné, do porodu prakticky vůbec nezasahujeme,” říká Neruda. „Když je intervence potřeba, vysvětlíme rodičce možnosti a necháme ji rozhodnout,” dodává.

Oba lékaři se však shodují, že na prvním místě je vždy bezpečný porod. „Našim hlavním posláním je starost o zdraví matky a dítěte. To je vždy na prvním místě,” prohlašují.

I alternativní porody musí mít hranice, vždy jde v první řadě o zdraví, říká lékař Martin Neruda

Kdo rodil v českokrumlovské porodnici během posledních let, nejspíš se setkal s lékařem Martinem Nerudou. U porodů je téměř denně zhruba čtvrt století a díky letitým zkušenostem ho ledacos nepřekvapí. O trendech i předsudcích, se kterými se...

Zmateny internetem

V souvislosti s přáními rodiček se však lékařský personál krumlovské porodnice setkává i s poměrně nešťastným trendem. Tím je vliv různých internetových fór a poraden, které neslouží vždy jen k prospěšné osvětě.

„Stává se, že maminky dojdou se zmateným seznamem porodních přání. Na internetu si přečtou, že mají povinnost mít vlastní porodní plán, jinak si s nimi lékaři mohou dělat, co chtějí,” popisuje Bartošová. „Ve strachu si proto stáhnou výpis požadavků, jejichž významu třeba ani nerozumí,” dodává.

Obdobný strach není podle primářky v Českém Krumlově vůbec na místě. „Zakládáme si na rozumném lidském přístupu. Každou možnost, každé přání si společně projdeme, vysvětlíme a necháme maminku rozhodnout,” ujišťuje. 

Přesvědčte se s předstihem

Projít si mohou nejen všechny možnosti porodu, ale i samotné prostory gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice. A to i s dostatečným předstihem. Nemocnice totiž nabízí možnost prohlídek jak v rámci předporodních kurzů, tak po individuální domluvě.

„Rodičky provedeme po pokojích a ukážeme porodní sál. Vysvětlíme, co vše budou potřebovat k příjmu, kdo se o ně bude starat, probereme s nimi porodní plán,” vysvětluje vrchní sestra dětského oddělení Eva Waldaufová. „S maminkami pak můžeme sepsat i předpříjem. Díky tomu se - až přijde čas - mohou soustředit pouze na porod a mít vyřešené byrokratické formality,” dodává.

Snažíme se, aby od nás odcházely kojící maminky

Po porodu mají pak čerstvé maminky na výběr: kdo chce, opustí porodnici už po několika hodinách, odpočívat na pokojích však můžou klidně dva, tři dny. „Naše sestřičky je mezitím naučí, jak pečovat o miminko,” popisuje Waldaufová. 

Podle vrchní sestry si dává personál záležet, aby z porodnice odcházelo co nejvíce kojících matek. „Držíme se deseti kroků k úspěšnému kojení. Naším cílem je, aby z porodnice odcházela zdravá a spokojená kojící maminka se zdravým a spokojeným děťátkem,” uzavírá s úsměvem.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky mateřství, miminko, porod, nemocnice český krumlov, porodnice, alternativní porady, Praha, Jihočeský kraj, vana, lékař, Nemocnice Český Krumlov, a.s., České Budějovice, Jindřichův Hradec, Strakonice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Chceme, aby se u nás maminky cítily příjemně jako doma. Základem je individuální péče a lidský přístup, říká personál krumlovské porodnice  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.