Aktuálně

V Husově kolonii hořely trafostanice, výpadek energie potrvá až šest hodin více...

Ve slavné pivnici hraje na harmoniku. Lidé se rádi přidají, vypráví hudebník

Pavel Vokůrka už řadu let baví návštěvníky nejslavnější českobudějovické pivnice. V Masných krámech hraje několikrát do měsíce na harmoniku pro turisty z různých koutů Evropy i štamgasty. O tom, jak lidé na živou hudbu reagují, i cestě do amerického Wisconsinu vypráví v dalším dílu seriálu (Ne)obyčejní.

Je půl sedmé večer a Masné krámy se postupně zaplňují. Za hodinu se do zvuků cinkajících půllitrů a hlasů lidí rozezní také harmonika. Nachystanou ji má osmačtyřicetiletý Pavel Vokůrka. „Většinou hraju tak dvě hodiny,“ usmívá se, když se rozhlíží po místnosti.

Ještě před tím, než začne vyprávět o vystupování v nejslavnější budějcké pivnici, je čas na vzpomínání. „Hraju od 12 let. Ve skříni ležela harmonika a doma všichni včetně maminky, babičky či strýce zpívali. Tak jsem se začal hudbě věnovat také,“ vypráví Pavel Vokůrka.

Ten chodil několik let do hudební školy, poté se začal věnovat zpěvu a později přidal také heligonku. 

U hudby nakonec zůstal celý život a procestoval díky ní kus světa. V 19 letech nastoupil na vojnu a poté se dostal i do kapely. Tehdejší uskupení Budvar Quintett začalo v 90. letech vyrážet do Evropy.

„Jezdili jsme do Rakouska, Německa, Belgie, Švýcarska, Itálie a dalších zemí. Jezdili jsme po festivalech. Po revoluci byli hlavně Němci a Rakušané natěšeni na naši českou hudbu. Kolikrát jsme jeli v pátek 700 kilometrů, odehráli jsme dvě až tři vystoupení a v neděli nás čekala cesta zpět,“ vzpomíná.

Výjezdy do zahraničí vyvrcholily v roce 2004 cestou do Spojených států amerických. „Jeden pán – sám hudebník a učitel hudby – si nás našel na internetu. Náš tehdejší kapelník to s ním domluvil. Dotyčný přijel do Čech ještě s jedním mužem. Objevili se v Žabovřeskách na posvícení. Líbilo se mu to a řekl, že nás tam musí dostat k nim do Wicnonsinu . Smáli jsme se tomu, ale nakonec jsme skutečně odletěli do Wisconsinu,“ usmívá se Pavel Vokůrka.

Pětice hudebníků nakonec objížděla americký Wisconsin, kde Jihočeši odehráli v průběhu jednoho týdne každý den jeden koncert.

„Hráli jsme pro Američany i naše krajany v češtině a něco jsme nacvičili v angličtině. V městečku Hilsboro jsme končili a na závěr jsme zahráli pro 500 lidí skladbu Ta naše písnička česká. Celý stan zpíval. To byl silný zážitek,“ vypráví s Vokůrka, který pochází z Jaronic, ale nyní žije v Ševětíně.

V Masných krámech vystupoval Pavel Vokůrka s kapelou ještě před povodněmi v roce 2002. Byla to oblíbená atrakce pro turisty z Německa a Rakouska, pro které měl navíc Vokůrka se svými kolegy připravený repertoár z cest na festivaly. Následovaly povodně a období, kdy pivnice nefungovala. Zhruba před pěti lety se Pavel Vokůrka do Masných krámů znovu vrátil.

„Většinou hraju zhruba dvě hodiny. Většinou tady jsou návštěvníci z Německa a Rakouska. Občas to jsou Slováci, Italové, Angličani či Maďaři. Jsem tu přibližně čtyřikrát do měsíce,“ shrnuje Vokůrka.

Ten vystupuje v prostorách pivnice většinou s pianovou harmonikou. Vystupování si užívá, zároveň ho mrzí, že se zpívání a hraní z hospod postupně vytrácí. Lidé proto podle něj postupně zapomínají řadu písní.

„Mohu ale říct, že jsou čeští hosté stále otevření, veselí, řada z nich se přidá a nestydí se. Je to pro ně zážitek,“ usmívá se Vokůrka.

V prostorách slavné pivnice má muzikant místo, kde se hraje nejradši. Občas chodí po Masných krámech a navštěvuje jednotlivé boxy. To mu ale není moc příjemné.

„Musím se uhýbat čišníkům, navíc mě lidé nevidí a neslyší, a tak musím hrát něco opakovaně,“ vysvětluje. Rád vzpomíná například na Vánoce, kdy hrál přes poledne od 11:00 do 14:00 a na závěr si hosté společně zazpívali Narodil se Kristus Pán.

Pavel Vokůrka žije řadu let v Ševětíně na Českobudějovicku, kde se se před nedávnem naplno pustil do oprav harmonik a akordeonů. Nástroje opravuje pro školy, kapely či jednotlivce. Lidí, kteří se tomuto řemeslu věnují, je totiž stále méně. „I přesto se ale heligonka vrací a například na Slovensku či v Česku teď zažívá obrovskou renesanci, to mě těší,“ dodává na závěr Vokůrka. Ten už 3. listopadu oslaví v Dubném 30. výročí kapely, která dnes neze název B-Quintett.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky masné krámy, pivnice, české budějovice, pavel vokůrka, neobyčejní, harmonika

Komentáře

Jan Strapina

Putyková pseudo-kultůra nic víc a nic míň!!!!!!!

Pondělí, 9. října 2023, 01:00Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.