pátek 30. září 2022 Jeroným

ZŠ Máj I: Problémy našich žáků se snažíme řešit

Zaostřeno na školy. Tak se jmenuje nový seriál Budějcké Drbny, ve kterém se věnujeme jednotlivým základním školám v Českých Budějovicích a blízkém okolí.

Jak to ve školách chodí? Jaké jsou jejich specializace a přednosti? Na tyto otázky i mnohé další odpovídají zástupci jednotlivých škol.

Tentokrát vám představíme školu, která má plno mimoškolních aktivit a projektů. Slovo má Luboš Staněk, ředitel Základní školy Máj I.

Můžete na úvod několika větami představit vaši školu?

„Naše škola funguje od roku 1988. V současné době má 530 žáků ve 24 třídách. Mezi naše přednosti určitě patří umístění - jsme na okraji města. Kolem nás jsou lesy, rybníky, zkrátka krásné prostředí. Také si myslím, že jsme dobře vybaveni.“

Takže předpokládám, že i po stránce modernizace jste na tom dobře.

„Škola je kompletně počítačově zasíťovaná. Počítače jsou v učebnách žákům k dispozici, stejně tak kantorům v kabinetech. Prošli jsme také zateplením. Nyní modernizujeme školní kuchyni. Také bych rád dodal, že aktualizujeme i školní vzdělávací program - zapojujeme prvky dopravní výchovy, finanční gramotnosti, zapojujeme do výuky estetickou výchovu a tak dále...“

Škola měla v letošním roce 25. narozeniny. Slavili jste toto jubileum?

„Před pěti lety jsme slavili 20 let. Byla to veliká a pěkná akce. Myslím si, že to bylo skutečně hodně milé. Na letošní výročí jsme si připravili výstavu, která naši školu představovala na českobudějovické radnici. Rodiče se na ni poté mohli podívat i během třídních schůzek.“

Kdy máte den otevřených dveří?

„Dny otevřených dveří organizujeme pravidelně. Jsou důležité, protože děti i rodiče si mohou školu kompletně projít. Vidí jednotlivé činnosti dětí - vystoupení dramatického kroužku, hudebních kroužků, nahlédnout mohou do knihovny, počítačové učebny a tak podobně. První den otevřených dveří se koná vždy na podzim. Další se uskuteční 24. března. Rodiče si budou moci sednout přímo do hodiny, aby viděli, jak výuka probíhá.“

Funguje ještě na vaší škole projekt Silní bez násilí, který je určitou formou prevence před šikanou a násilím?

„Silní bez násilí víceméně funguje stále, a to formou následných aktivit. Vrcholem celé akce byla příprava muzikálu a vystoupení na Výstavišti. Na večerní představení tehdy přišlo takřka 1500 lidí. Máme tady skupinu žáků, kteří jsou do projektu Silní bez násilí zapojeni nejaktivněji. Účastní se například různých charitativních projektů - například takzvaného Květinové dne. Podobné aktivity jsou důležité, aby si děti uvědomily důležitost vzájemné pomoci. Řekl bych, že se díky tomuto projektu klima na škole skutečně zlepšilo. Také bych rád dodal, že když se objeví nějaký problém, snažíme se ho s dětmi skutečně řešit.“

Co je projekt s názvem Drak?

„Jedná se o druhotné aktivity. Cílem je zajistit co nejvíce aktivit pro děti ze sídliště. Mohou navštěvovat kroužky, které jsou pro ně zadarmo. Celkově jich nabízíme třicet. Jejich naplněnost je skutečně značná. Drak na naší škole funguje už dlouho.“

Ve škole také funguje Dračí časopis.

„Ano. Letos nám dokonce bylo předáno ocenění za školní časopis roku. Získali jsme cenu poroty. V této soutěži se umisťujeme pravidelně. Školní časopis vychází v češtině i v cizojazyčné verzi. Zlepšuje se tak jazyková vybavenost žáků. Česká verze vychází čtyřikrát do roka, cizojazyčná, tedy anglická a německá, jednou za rok. Dračí časopis má u nás dlouholetou tradici. Redakční kolektiv se ale samozřejmě mění.“

Jaký je váš nejsilnější zážitek spojený s vaší školou?

„Projekt Silní bez násilí a zmíněný muzikál. Také musím zmínit řešení problému s azbestem, což bylo velmi náročné období. Veliké díky patří všem žáků, rodičům i učitelům, že to zvládli!“

Už jsme napsali

Štítky Zaostřeno na školy, ZŠ Máj I

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.