sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Nešťastný a nesystémový krok, komentuje budějcká nemocnice pokyn k testování řidičů bez objednání

Budějcká nemocnice nesouhlasí s metodickým pokynem ministerstva, který žádá poskytovatele zdravotních služeb k přednostnímu zajištění testování řidičů nákladní dopravy. Pokyn považuje nemocnice v době přehlcení antigenních odběrových center za nešťastný a nesystémový.

Centrální řídící tým ministerstva zdravotnictví požádal poskytovatele zdravotních služeb, aby řidičům nákladní dopravy udělili výjimku, která jim umožní podstoupit antigenní test bez povinnosti předchozího objednání. To se nelíbí některým nemocničním zařízením.

„Uvedený pokyn považujeme v době přehlcení antigenních odběrových center za nešťastný a nesystémový, který proti sobě staví jednotlivé skupiny občanů, v tomto případě ve prospěch řidičů nákladní dopravy a k tíži ostatních lidí, kteří potřebují absolvovat antigenní test ať už z důvodu cest za prací do zahraničí, z důvodu potřeby návštěvy rodinných příslušníků z řad seniorů nebo z prosté obavy o zdraví své či svých blízkých. Snaha ulehčit situaci uvedené vybrané skupině občanů přednostním testováním bohužel ztěžuje situaci také zdravotníkům odběrových center,“ píše v prohlášení budějcké nemocnice mluvčí Iva Nováková.

Antigenní testování je podle ní pro nemocnici zcela okrajovou činností. „Posláním je péče o nemocné, a to ty s covid-19, ale i s jakýmkoliv jiným onemocněním. Narůstající počet pacientů s covid-19 netřeba komentovat, stejně jako provoz vysokoprůtokového očkovacího centra či rychlé zajištění stěrů na PCR indikovaných lékaři či hygienickou stanicí,“ dodává.

Českobudějovická nemocnice se podle Novákové bude snažit doporučení vyhovět a řidiče nákladní dopravy otestovat bez předchozího objednání, ale jen do reálné testovací kapacity. „Bylo by iluzorní se domnívat, že jsme schopni uspokojit například stovky nebo vyšší desítky neobjednaných řidičů za den navíc k občanům s řádně rezervovaným termínem. Antigenní test je celý prováděn přímo na odběrovém místě a tím je daná hodinová kapacita pracoviště. Naši pracovníci proto mají plné právo odmítnout zájemce o přednostní testování v případě vyčerpání jejich možností,“ uzavírá Nováková. Zdravotníci podle ní už nyní leckdy čelí nevybíravým slovním útokům a vulgárním výpadům z řad zájemců o provedení testů bez předchozího objednání.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto MUNI

Štítky České Budějovice, nemocnice, koronavirus, testování, řidič, ministerstvo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.