čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Předzásobování je zločin?

Kdo si dělá zásoby je špatný. Je opravdu tolik škodlivé si dělat doma zásoby potravin?

Denně se v posledních dnech setkávám v TV či rozhlase s názory, že kdo si dělá zásoby potravin je blb. Čím je to způsobené? Promiňte, mám doma zásoby potravin na několik dní, a proto jsem špatný? Připadám si jako zločinec. 

Můžeme si to rozdělit na tři otázky.

První otázka zní - Komu jsem svým jednáním způsobil újmu? Mě se zdá, že jediný, kdo si může stěžovat jsou prodavači a prodavačky v daném obchodě. Ano, musí více doplňovat, mají více práce na kasách. Ale podívejme se na to jinak. Jsem běžný konzument a nakoupím si velké zásoby potravin. Jsem spokojený a část zásob si nechám v dlouhodobějším "skladu" a druhou část začnu odebírat a spotřebovávat. Nyní bude delší dobu trvat než budu muset do obchodu znovu. Je až s podivem, jak si někteří myslí, že lidé, co si dělají zásoby neustále nakupují. Oni ty zásoby samozřejmě také spotřebují. Takže ano, otravují prodavačky svým velkým nákupem, ale zase jim dají delší dobu pokoj. A je zcela mylné tvrdit, že tyto zásobovači neustále nakupují. Nikdo nemá nafukovací byt či dům, to je potřeba si uvědomit. Občas to hraničí až se závistí, když jdete udělat větší nákup, ale nikdo nikomu nezakazuje si dělat také zásoby. Mě upřímně více vadí nakupující-specialisti. To jsou tací, co musí mít denně čerstvé pečivo a každou surovinu musí kupovat ve speciálním obchodě, protože v jednom obchodě mají lepší to, ve druhé tamto a ve třetím další. Tomu říkám neefektivní nákup. Za prvé zvyšují dopravní zatížení města svými přejezdy, za druhé obtěžují více prodavačů a prodavaček a v neposlední řadě přivezou domů suroviny na jedno či dvě jídla. Druhý den musí nakupovat zas. Právě tito specialisté nejvíce nadávají na zásobovače. Údajně jim vše vykoupí a ni nemají co jíst. Myslím, že ještě nikomu neublížilo dát si místo kolínek vřetena, místo jedné značky koupit jednou jinou značku toho či toho. A že se vykoupili fazole? Opravdu tragédie, za kterou by lidé, co si dělají zásoby, zasloužili provaz! 

Druhá otázka zní - Proč si dělám zásoby? Protože nechci kvůli každé surovině letět do obchodu. Protože chci mít doma dostatek potravin, kdybych byl nemocný (nemusí se ani jednat o koronavirus). Protože nechci v případě výskytu epidemie běžet pro zásoby v době, až v celém obchodě budou jen lidé v rouškách. Protože až když je pozdě, tak je plný obchod specialistů, co do té doby žili ze dne na den a najednou si uvědomili potřebu zásob. 

Třetí otázka zní - Proč před zásobami varují zcela absurdní lidé? Například vidět pana prezidenta, jak Vám v televizi vymlouvá tvorbu zásob potravin je minimálně k zasmání. Myslí si snad někdo, že pan prezident nemá zasoby na několik týdnů v nejvyšší jakosti? A takto by šlo pokračovat na další politiky. Stejně tak představitelé zdravotnictví. Samozřejmě Vám v televizi neřeknou, jeďte si nakoupit. Oni totiž ani nemůžou. V době míru se panika šířit nesmí. Ovšem zapomělo se, že si lze dělat zásoby i bez paniky. Jsou sic vyprodány některé potraviny v některých obchodech, ale co je to proti tomu, když kdysi byla v době hluboké máselné krize sleva na máslo. To byla panika s velkým P. Při tom jsem si vzpoměl na staršího pána v místní televizní stanici. V anketě na ulici se hrubě ohradil proti těm šmejdům, co vykupují obchody. Něco mi však říká, že zrovna on i jeho paní stávají hodinu před otevírací dobou ochodního domu, kvůli akci, týden co týden. 

Shrnutí. Nemyslím si, že mít doma zásobu potravin je zločin. Doporučil bych si jí udělat každému. Komu se to nelíbí, nechť si uvědomí jak a jak často zasahuje do nákupního procesu a tzv. si zamete před svým prahem. 

PS.: Že někdo nakoupil najednou i stovky kilo potravin? Zapoměl snad někdo na večerky našich spoluobčanů. I ty se musí v době větší poptávky zásobovat. Je s podivem, jak si někteří myslí, že má někdo skloženo 100kg těstovin v obýváku před televizí .. 

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.