DRBNA HISTORIČKA: Broukárna svého času překonala podobné domy v Evropě i v Americe

Autoři | Foto Jan Schinko

V novém díle Drbny historičky zavzpomínal Jan Schinko na výstavbu obchodního domu Brouk a Babka, který dnes všichni znají pod názvem Broukárka. Přečtěte si, jaký je příběh tohoto domu, jak ho hodnotil dobový tisk a jak je jeho minulost spjatá s Josefem Kajetánem Tylem.

Obchodní dům pražské firmy Brouk a Babka na rohu Divadelní a Široké byl s velkou slávou otevřen v roce 1935. Ve filmovém archivu je zaznamenán průběh. Film uváděl Karel Čáslavský. Podle odborníků na obchodní domy pánové Brouk a Babka překonali řešením a chodem obchodního domu v té době podobné domy v Evropě i v Americe.

Jaroslav Brouk a Josef Babka byli spolužáci. Jednou naznačili profesorovi, že založí firmu Babka a Brouk (tedy jména budoucích společníků podle abecedy). Profesor to bral vážně, zamyslel se a navrhl změnit pořadí na Brouk a Babka. To zní lépe, má to rytmiku. Hovorově a všude, kde obchodní domy B+B vznikly, to byly záhy Broukárny, k čemuž přispělo i to, že Babka jako babka je také brouk.

DRBNA HISTORIČKA: V 60. letech bylo náměstí oblíbeným místem pro rodinné procházky s kočárkem

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko zaměřil na budějovické náměstí Přemysla Otakara II. Zavzpomínal na dobu, kdy bylo centrum města oblíbeným místem pro ženy s kočárkem, a vysvětlil, jak původně čtvercové náměstí přišlo ke svému...

V místě budějovické Broukárny byl před rokem 1935 obchodní dům Glogau, a kam dosahuje historie, stál zde před rokem 1545 pozdně gotický dům, který měl asi z let kolem roku 1560 renesanční klenuté podloubí. V roce 1918 manželé Mořic a Arnoštka Glogauovi koupili tento dům v Divadelní čp. 361 (staré čp.) od Eleonory Fritzové za 100 000 K, což je počátek obchodního domu Glogau.

Mořic Glogau zařídil v domě obchod se širokým sortimentem. Dostalo se tam všechno. V případě, že zrovna něco nebylo, se to neprodleně objednalo na druhý den. Mistr klempíř Oldřich Svoboda z Rybní ulice vzpomínal, že mu tam, když byl malý, otec koupil ve městě první jojo. Podle Františka Rady byl Glogau spíše bazar. Kulaté štíty hlásaly „Jedes Stück 50 h.“ (Každý kus 50 hal.). Dalo se tam koupit všechno možné. Šlo to velmi dobře na odbyt.

V lednu 1935 koupil Jaroslav Brouk obchodní dům Glogau od Mořice a Arnoštky Glogauových za 455 000 Kč. V březnu 1935 byl Glogau zbořen a za pět měsíců, dne 30. srpna 1935, byl slavnostně otevřen obchodní dům Brouk a Babka. Dům je dobově nadprůměrná architektura ve stylu volného funkcionalismu podle projektu Karla Chocholy (ve městě je autorem i dalších paláců).

DRBNA HISTORIČKA: Populární filmy, sport i grotesky. Kino Jas se svého času těšilo velké oblibě

V novém dílu Drbny historičky se historik Jan Schinko podíval na Kino Jas. To vzniklo v roce 1928 a původně neslo název Elekta. Promítaly se v něm nejen populární filmy, ale i sportovní snímky a grotesky. Mimo to se v článku dozvíte také o původu...

Jihočeské listy hned příští den, 31. srpna 1935, obchodní dům hodnotily: „Nová budova firmy Brouk a Babka je řešena směle. Přivolává svou nápadností, ba vyzývavostí.“ Domovní vchod je ze Široké ulice. Přece jen lze budově něco vytknout. Glogau měl renesanční podloubí. Technický nebo finanční problém to nebyl. Radnice v tom čase prosazovala na úkor podloubí vzdušné ulice.

Původní dům na tomto místě, čp. 361, později Glogau, se připomíná pobytem herce a autora divadelních her Josefa Kajetána Tyla, když hrál v našem divadle. Naposledy dne 22. dubna 1856 ve hře Chudý kejklíř, ve které hrál hlavní roli. To již byl těžce nemocný, odjel do Plzně a tam zemřel dne 11. července 1856. Příčinou bylo podle tehdejších zpráv selhání jater. Truhlu, na které v tomto domě psal divadelní hry, opatrovali majitelé domu dlouho jako cennou památku.

Dům B+B, Vltavanu, Dětského domu, filiálky Prioru a znovu Broukárny je pro město zajímavý jako obchodní dům za BB i před BB.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky drbna, historička, broukána, české budějovice, historie, brouk a babka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.