Vyhledávání

Nalezené články: "pohlednice"

Na Rudolfovskou patřily hospody. Jeden čas jich tam bylo až osm

I první březnový čtvrtek patří pohledu do historie. Jan Schinko si v rámci dalšího dílu Drbny historičky vzal pod lupu Rudolfovskou třídu. Ta se začala dříve stavět jako císařská silnice, ale kvůli válkám se dokončila o hodně let později.

Vilu Lischoli postavil hrabě Olivier Lamezan-Salins pro sebe a svou ženu Mathildu von Hardtmuth

Vila Lischoli - známá romantická vila rodiny Hardtmuthů v ulici U Zimního stadionu. Dříve také nazývaná jako vila Matylda, nebo vila Lamezánka. Tak na tu se ve svém dalším díle seriálu o historii zaměřil Jan Schinko.

Alkohol v malých dávkách je neškodný v jakémkoliv množství, řekl Miloš Kopecký v kavárně Savoy

Ke čtvrtku už neodmyslitelně patří Drbna historička. Jan Schinko zmapoval historii kavárny Savoy, která bývala na pravém břehu Malše, naproti Jihočeskému divadlu. Štamgasti ji přirovnávali věhlasem ke kavárně Slávie v Praze na Národní třídě.

Zeměbranecké kasárny se za války změnily v nemocnici. Velkou stopu v ní zanechal Jaroslav Hašek

Další čtvrtek rovná se další díl Drbny historičky. V něm se Jan Schinko věnuje ulici Boženy Němcové a jejímu okolí. Mezi Maticí školské a ulicí V Zátiší byla například dříve budova chudobince, kde zemřel loutkář Jindřich Kopecký, vnuk Matěje...

Ostrov na Senovážném náměstí existoval. V roce 1911 však zmizel z plánu města

Zajímavá diskuse o tom, zda byl, nebo nebyl ostrov na Senovážném náměstí, přinutila historika Jana Schinka připravit na toto téma další díl Drbny historičky. Z dostupných údajů i dobové pohlednice lze potvrdit, že takový ostrov opravdu existoval.

U České chalupy sedával i Jaroslav Hašek. Neplatil tam útratu

Ani poslední den v roce, jelikož připadá na čtvrtek, nemůže chybět další díl pravideného seriálu Drbna historička. Jan Schinko se zaměřil na hostinec v České ulici, kam chodívali sedávat známí lidé. Autor Švejka Jaroslav Hašek zde měl velká...

Budějčáci mají k Černé věži velký vztah. Někteří jsou nervózní a mají depresi, když ji nevidí

Ani na Štedrý den nemůže chybět pravidelný seriál Drbna historička. Jan Schinko se zaměřil na dominantu celého města, Černou věž. Ochoz věže je obklopen 16 toskánskými sloupky. Ty nechal vybudovat Vincenc Vogarelli, jeden ze tří stavitelů, kteří se...

Po Mlýnské stoce jezdily pramice, ve vodě se plavili koně

Další čtvrtek, další díl Drbny historičky. Jan Schinko se blíže podíval na Mlýnskou stoku, která dříve podle Karla Kakušky byla Malší a dnešní Malše byla jen upraveným ramenem, ne-li stokou.

Peníze z benefičního koncertu k Festivalu Černá věž poputují opět na Centrum Bazalka

Téměř pět set návštěvníků přilákal jubilejní pátý ročník Festivalu amatérských a studentských filmů Černá věž. Po tři dny se promítaly netradiční filmy, konala se různá hudební vystoupení a nechyběly ani zajímavé filmové workshopy.

Budějcká novogotická synagoga byla významnou stavbou v rámci Evropy

V dalším díle Drbny historičky se Jan Schinko vrátil k novogotické synagoze z roku 1888. Dominantní stavba, která připomínala katedrálu, byla postavena podle projektu architekta z Vídně. Po válce ale z Budějc zmizela a v roce 1948 byla její krypta...

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.