Zaostřeno na školy. Tak se jmenuje seriál Budějcké Drbny, ve kterém se věnujeme mateřským, základním i středním školám v Českých Budějovicích a blízkém okolí.
Jak to ve školách chodí? Jaké jsou jejich specializace a přednosti? Na tyto otázky i mnohé další odpovídají zástupci jednotlivých škol.
Prostor tentokrát dostala Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola automobilní a technická v Českých Budějovicích. Slovo má ředitel Jan Šindelář.
Pod názvem Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola automobilní a technická působí vaše škola teprve osmým rokem. Tradici má ale daleko delší... Do jakého roku se datuje založení školy?
„Škola vznikla v roce 1966 jako součást ČSAD. V roce 1991 došlo k delimitaci a zřizovatelem se stalo Ministerstvo hospodářství ČR, od zřízení krajů pak Jihočeský kraj. Vyšší odborná škola funguje od roku 2003, první absolventi ukončili studium v roce 2006.“
Můžete zmínit výrazné osobnosti, které u vás v minulosti studovaly?
„Bývalí reprezentanti Roman Turek (lední hokej), Jiří Němec (fotbal) a Zdenek Kutlák (lední hokej).“
Výuka probíhá hned v několika budovách. Centrála školy se však nachází v ulici Skuherského. Podle čeho je rozdělená výuka po jednotlivých objektech?
„Výuka je rozdělena podle oborových skupin a stupně vzdělání. Pod objekt v ulici Skuherského spadají technické obory maturitní a technické obory VOŠ, pod objekt v ulici Lidická dopravní a ekonomické obory maturitní a tytéž obory VOŠ, pod objekt na Senovážném náměstí obory učební.“
Sídlo praktického vyučování máte kde?
„Praktická výuka probíhá v následujících objektech: Rudolfovská - automobilní obory, svářecí škola, autoškola, Pekárenská - automobilní obory, Skuherského - ‚Ohrada‘ - opraváři motocyklů, Lidická - strojírenské obory.“
Jak veliký je v posledních letech zájem o učební obory? Dá se vysledovat klesající trend, nebo je u vás situace stále stejná?
„Celkově lze říci, že trend je klesající v důsledku demografického vývoje, ale v posledních dvou letech naopak vzrostl zájem o strojírenské obory.“
Tento rok by se na jihočeských středních školách měly konat přijímací zkoušky. Myslíte si, že se díky nim zvýší zájem o učební obory? Jaký je vás názor na zavedení přijímacích zkoušek?
„To lze těžko odhadnout, ale myslím si, že zájem o učební obory se výrazně nezvýší. Aby měly přijímací zkoušky smysl, musely by se konat ve všech krajích. V současném systému, kdy o tom rozhoduje zřizovatel, se stává, že v sousedících krajích se někde zkoušky konají, někde nekonají a to pak ovlivňuje zájem u školy na hranicích krajů. Jak, to je asi zřejmé.“
Na vaší škole budou zájemci skládat přijímací zkoušku z čeho?
„Technické obory dělají přijímací zkoušku z fyziky, dopravní z českého jazyka.“
Dá se říct, že na vyšší odborné škole pokračují absolventi vaší střední školy, nebo máte spíše studenty z jiných škol?
„Záleží na oboru - v případě Provozu a ekonomiky dopravy absolventi školy mírně převažují, u oboru Strojírenská výroba jsou již v menšině (cirka třetina), v případě oboru Diagnostika a servis silničních vozidel absolventi jiných škol výrazně převyšují svým počtem naše a lze říci, že zde máme celorepublikový záběr.“
Jak veliký je mezi učni zájem o nástavbové studium?
„Zájem je víceméně stabilní, absolventi našich učebních oborů tvoří zhruba polovinu žáků v nástavbovém studiu - pokud se týká denního studia. V dálkovém studiu se zájem asi o třetinu snížil.“
Vychází u vás ještě školní časopis? Kdo tvoří redakci?
„Školní časopis vychází dvakrát ročně, redakční radu tvoří žáci pod vedením učitelů.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.