sobota 13. srpna 2022 Alena

SŠ polytechnická: Arny Petráček je příkladem píle a vytrvalosti

Zaostřeno na školy. Tak se jmenuje seriál Budějcké Drbny, ve kterém se věnujeme mateřským, základním i středním školám v Českých Budějovicích a blízkém okolí.

Jak to ve školách chodí? Jaké jsou jejich specializace a přednosti? Na tyto otázky i mnohé další odpovídají zástupci jednotlivých škol.

Tentokrát jsme se zaměřili na Střední školu polytechnickou v Českých Budějovicích, která se nachází v Nerudově ulici. Slovo má ředitel Luboš Kubát.

Můžete na začátek představit několika větami vaši školu?

„Naše škola je zaměřena hlavně na technické obory ve stavebnictví. Máme pět maturitních oborů vzdělání. Čtyřleté denní jsou požární ochrana, technická zařízení budov, finanční služby. Dvouleté denní jsou nástavbové podnikání, tříleté dálkové podnikání. Tříletých učebních oborů s výučním listem máme osm: instalatér, strojní mechanik (zámečník) - podporován stipendiem, montér suchých staveb (sádrokartonář), malíř - podporován stipendiem, zedník - podporován stipendiem, kominík, truhlář, tesař - podporován stipendiem. Škola je moderně vybavena: síť, internet, všechny učebny disponují dataprojektorem a počítačem pro pedagoga. Máme pět počítačových učeben, jednu učebnu jako banku nebo poštu, velkou tělocvičnu, moderní posilovnu... Většina učeben je vybavena interaktivními tabulemi. Škola má bezbariérový přístup. Jídelna a kuchyně jsou v budově školy. Také máme dva domovy mládeže, jeden je spojen s budovou školy, druhý se nachází v ulici Skuherského. Oba dětské domovy jsou vybaveny internetem. Pro odborný výcvik máme další tři objekty v okolí školy (hala odborného výcviku, truhlárna a dílny pro malíře, tesaře, zedníky a kominíky). V budově školy sídlí Pedagogicko-psychologická poradna.“

O které obory je největší zájem?

„Z maturitních oborů o požární ochranu a finanční služby. Z učebních oborů o instalatéra, kominíka, zedníka a truhláře.“

Zkoušeli jste v minulosti otevřít nové obory, které ale zanikly z důvodu minimálního zájmu?

„Mechanik plynových zařízení - tříletý učební obor vzdělání, a technické lyceum - čtyřletý maturitní obor vzdělání.“

Jaké přijímací zkoušky čekají zájemce o studium v letošním roce? A jaký je váš názor na zavedení přijímacích zkoušek na středních školách v jižních Čechách?

„Přijímací zkoušky se konají pro čtyřleté maturitní obory. Budou následující: obory technické zařízení budov a požární ochrana - český jazyk a matematika. Obor finanční služby - český jazyk a společenskovědní základ. Myslím, že se jedná o další administrativní práci navíc, a to proto, že jsou přijímací zkoušky v režii školy.“

Jak byste zhodnotil uplynulý rok z hlediska školy?

„Naše škola hodně investovala do propagace školy, změnili jsme název z Integrované střední školy stavební na SŠ polytechnická. Původní název nevyhovoval z hlediska nové školské legislativy. Nový název vyjadřuje víceoborovost školy, vlastní identitu školy. Naše logo navrhl student z umělecké školy svaté Anežky v Českém Krumlově. Udělalo se plno práce na budovách školy, investovali jsme do vnitřního vybavení školy a domovů mládeže. Částečně se nám podařilo snížit absenci žáků, ale chybí nám podpora některých rodičů tento problém řešit.“

Spolupracujete s mnoha firmami. Dá se říct, že v nich studenti následně nacházejí i pracovní uplatnění?

„Spolupracujeme s mnoha firmami například formou odborných přednášek, dodávky učebních pomůcek, spotřebního materiálu pro odborný výcvik. Podnikáme do určitých firem exkurze a do některých firem umisťujeme žáky na praxi. A ano, v některých firmách najdou naši absolventi i pracovní uplatnění.“

Můžete zmínit nejznámější absolventy vaší školy?

„Arnošt Petráček, špičkový plavec, člen oddílu Plavání z Českých Budějovic, je příkladem píle a vytrvalosti. V roce 2006 se v patnácti letech stal vicemistrem světa v disciplíně 50 metrů motýlek. Dosáhl titulů mistra Evropy a mistra světa. Je držitelem čtyř světových rekordů - Reykjavík 2009, Berlín 2010, Eidhoven 2010 a Berlín 2011 v disciplíně motýlek na 50 metrů a šesti evropských rekordů - Berlín 2008, Berlín 2009, Reykjavík 2009, Eidhoven 2010, Berlín 2011 a Berlín 2012 v disciplínách znak a motýlek 50 metrů. Na paralympijských hrách v Pekingu v roce 2008 se umístil v disciplíně znak na 50 metrů na čtvrtém místě a na paralympiádě v Londýně v roce 2012 na místě pátém. Vedle špičkového sportu studuje Arnošt Petráček vysokou školu a současně pracuje na vytváření programů pro handicapované.“

Do jakých let sahají kořeny vaší školy?

„Historie školy je poměrně dlouhá.  Pamětníci by mohli vyprávět, že existovalo učiliště Pozemek, tedy Pozemních staveb. To bylo už v roce 1949. Podobná učiliště vznikla i v Táboře a Českém Krumlově. Samozřejmě, našli bychom zde především stavební obory, zedník byl prioritou. Postupně se počet oborů zvyšoval a škola se stala skutečně tou nejznámější - říkalo se jí Nerudovka. To bylo od roku 1974, kdy škola získala novou budovu právě v Nerudově ulici.“

Na závěr se musím zeptat na obor kominík. Mluví se o tom, že dnes je kominíků málo. Čím si vysvětlujete malý zájem o tuto profesi? Dá se něco dělat pro to, aby se zájem zvýšil?

„Myslím si, že kominíků už málo není, dochází postupně k nasycení této profese na trhu práce. Naši školu ročně opouští v průměru sedm vyučených kominíků.“

Už jsme napsali

Foto: archiv školy a www.arny-petracek.cz

Štítky Zaostřeno na školy, SŠ polytechnická České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.