Vyhledávání

Nalezené články: "historička"

DRBNA HISTORIČKA: Na rohu Biskupské bývala léta Rybárna

Další a vánoční díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko nejpopulárnější české rybě. Historik kromě jiného popisuje, kde se v minulosti kapr prodával v ulicích Českých Budějovic.

DRBNA HISTORIČKA: Výstavba Prioru trvala tři roky. Někteří očekávali jihočeský název

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko historii obchodního domu Prior v Českých Budějovicích. Základní kámen Prioru byl instalován a slavnostně poklepán dne 7. dubna 1976. Dům se otevřel v roce 1979.

DRBNA HISTORIČKA: Matiční slavnosti se konaly poslední neděli v červnu

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o oslavách Matice školské. V roce 1901 na ně přišlo šest nebo sedm tisíc lidí. Později se termín konání slavností ustálil na poslední neděli v červnu. Po vzniku Československa byla podle Schinka...

DRBNA HISTORIČKA: Na budějckém náměstí byly v době trhů stovky stánků

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko trhům v prostorách českobudějovického náměstí. Po staletí trvaly výroční trhy až 14 dnů v jednom kuse. V 19. století se doba trhu zkracovala. Nejen o tom pojednává další díl tradičního seriálu.

DRBNA HISTORIČKA: V domě na Pražské třídě žilo v minulém století 34 rodin

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko snímku z roku 1950. Na něm je Šmídovna, ve které žilo ve 30. letech minulého století 34 rodin. Název mimochodem může pocházet až ze středověku, kdy v těchto místech stála kovárna. Více v dalším díle...

DRBNA HISTORIČKA: Na náměstí v Suchém Vrbném přijel první trolejbus v roce 1949

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko náměstí v Suchém Vrbném v Českých Budějovicích. Tam vzniklo v roce 1959 kino Mír a první trolejbus na náměstí přijel o deset let dříve.

DRBNA HISTORIČKA: Na náměstí měla tramvaj jezdit po všech čtyřech stranách

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko tramvajím a jejich historii v Českých Budějovicích. Snímek ze 20. let 20. století zachytil Pražskou právě od hostince U Zastávky směrem do města, když zrovna tramvaj s vlečným vozem přijela.

DRBNA HISTORIČKA: Národní dům Sokola II stál vedle biografu

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Národnímu Domu Sokola II, který stál do roku 1978 na Lidické vedle biografu Kotva. Sokolové ze Sokola II si dům koupili, provozovali a považovali si ho.

DRBNA HISTORIČKA: Budějcký Vatikán byl centrem politiky. Později ho zdobily neony

V dalším díle Drbny historičky popisuje Jan Schinko Jirsíkův národní dům na Lannově třídě. Ten byl v minulém století důležitým místem, kde se řešila politika. Nyní ho většina obyvatel města zná pod názvem Vatikán.

Pod nádražím v Českých Budějovicích postavili sarkofág. Konec rekonstrukce se blíží

Vidíme cíl. Tak okomentoval generální ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda rekonstrukci nádražní budovy v Českých Budějovicích. Rozsáhlá investice by měla skončit na přelomu roku letošního a toho příštího.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.