Vyhledávání

Nalezené články: "8. května 1945"

Dramatické poslední dny 2. světové války. V Budějcích se střílelo i 9. května

I poslední dny 2. světové války si v Budějcích vyžádaly lidské životy z řad civilního obyvatelstva. Střílelo se dokonce i 9. května - v době, kdy Německo oficiálně kapitulovalo.

Český rozhlas České Budějovice slaví a připomene 80 let své existence

Dne 5. května 1945 se ozvalo úplně první rozhlasové vysílání z jižních Čech. Druhá světová válka se blížila ke konci a na radnici na českobudějovickém náměstí narychlo vznikla hlasatelna. Nacisté pak sice ještě na několik dní rozhlas umlčeli, ale od...

DRBNA HISTORIČKA: S bojem proti šuškandě pomáhaly budějovickým mlynářům prodejní stánky

V novém dílu Drbny historičky se Jan Schinko zabývá budějovickými mlýny a tím, jak si originálně dokázaly poradit s tím, když po městě kolovaly drby o nedostatku mouky. Mouka však nebyla jediným tématem, kterým Budějovičtí v roce 1952 žili. Řešila...

DRBNA HISTORIČKA: Na náměstí v Suchém Vrbném přijel první trolejbus v roce 1949

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko náměstí v Suchém Vrbném v Českých Budějovicích. Tam vzniklo v roce 1959 kino Mír a první trolejbus na náměstí přijel o deset let dříve.

Edvard Beneš patřil k nejvýraznějším osobnostem Československa. Zemřel 3. září 1948

Druhý československý prezident Edvard Beneš, který zemřel před 75 lety, 3. září 1948, ve věku 64 let, patří k nejvýznamnějším i nejdiskutovanějším českým státníkům minulého století. Politik a diplomat, jenž se zasloužil o vznik Československa v roce...

DRBNA HISTORIČKA: Jaká byla historie Kulturního domu Slavie?

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko dnešnímu Kulturnímu domu Slavie. Otevřen byl v roce 1872. Víte, jakými všemi jmény se mu říkalo? A co vše v něm sídlilo?

DRBNA HISTORIČKA: U Mlýnské stoky bývalo první neoficiální autobusové nádraží

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Senovážnému náměstí, konkrétně v den 1. května 1959, kdy se konal prvomájový průvod. Na snímku můžeme vidět alegorické vozy. Co všechno na něm ale ještě je? TO se dozvíte v textu známého historika.

DRBNA HISTORIČKA: Památník Adalberta Lanny přečkal a ustál několik politických režimů

První zářijový díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Adalbertu Lannovi. Známý stavitel má mezi Kanovnickou ulicí a Lannovou třídou památník, který byl slavnostně odhalen v roce 1879. Proč ho museli postavit znovu? I to se dozvíte v dnešním textu.

V budějcké radnici byli vězni, několikrát ji zničily požáry

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se letos v létě rekonstruuje budova radnice. Jižní a východní fasády se opravují po 27 letech. Proměn má za sebou budova celou řadu, v minulosti ji několikrát poškodily například požáry.

DRBNA HISTORIČKA: Rudolfovská, 9. května 1945

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko snímku, který mu zaslal Vladimír Kos. Fotografie z roku 1945 zachycuje "neobvyklý dopravní ruch na Rudolfovské třídě". Co přesně se tam dělo? To se dozvíte v dnešním textu Jana Schinka.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.