Vyhledávání

Nalezené články: "Rabenštejnská věž"

Hradební věž Manda připomínala středověký ráz městského centra až do začátku 20. století

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii Kněžské ulice, jejíž středověký ráz až do začátku 20. století připomínala hradební věž Manda. Ta byla zbořena v roce 1904, aby umožnila snazší průchod k Jihočeskému muzeu.

Umění je opět ve městě, umělecký festival přivezl do jižních Čech téměř tři desítky soch

Jihočeský festival Umění ve městě opět oživí veřejný prostor. Letošní 17. ročník s tématem "Vědomí hmoty" představí 21 umělců a jejich sochy v Českých Budějovicích a dalších pěti městech. Mezi hlavní atrakce patří francouzský umělec Fred Martin s...

DRBNA HISTORIČKA: V Rabenštejnské hradební věži se také bydlelo

Dnešní díl Drbny historičky je o Rabenštejnské věži. Historik Jan Schinko dal dohromady několik textů od památkářů, a také vzpomínky pamětníků. Věděli jste, že se v Rabenštejnské věži i bydlelo?

Budějce v létě nabídnou přes 300 kulturních akcí. Oživit mají i okrajové části města

České Budějovice letos v létě nabídnou bohatý kulturní program. Návštěvníci a obyvatelé města se mohou těšit na 324 akcí včetně 85 koncertů, 52 divadelních představení či 25 festivalů. Novinkou je například akce Montmartre pod Černou věží.

Rabenštejnská věž bude opevněna kreativitou. Pronájem získal spolek Umění ve městě

Rabenštejnská věž ožije uměním a kulturou. Město objekt pronajme spolku Umění ve městě, který v něm působil už v minulém roce. Vzniknout by zde měla galerie umění s kulturním prostorem a místo pro dílny a worshopy. Počítá se také se zapojením okolí.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Věznice a popraviště

Naší českobudějovickou vazební věznici, která sídlí v Justičním paláci na břehu Malše, zná asi každý. Samozřejmě, že většina z nás ji zná pouze zvenku. Jen poměrně málo lidí bylo vevnitř na exkurzi, a ještě méně z nás tam pobylo i delší dobu. Jak to...

DRBNA HISTORIČKA: Rabenštejnská hradební věž byla místem pro těžké zločince

Rabenštejnská hradební věž byla dříve místem, kam se nikdo dobrovolně nehnal. Přízemí sloužilo jako vězení pro těžší zločince. Byla tam zima a tma. Odsouzený se dolů spouštěl, stejně tak chléb a voda. Hygiena žádná. Ve 20. století se konečně stala...

DRBNA HISTORIČKA: Hradební věž pojmenovali Železnou pannou. Název to byl atraktivnější

Hradební věž na pravém břehu Malše se do konce 19. století uváděla jako věž Spilhaybl, zřejmě podle měšťana a purkmistra v roce 1466 George Spilhaybla, který vlastnil sousední dům. Potom převážil název Železná panna, který byl atraktivnější než...

Věž Manda byla zcela zbytečně stržena v roce 1904. Učinila místo nově otevřené ulici

Také další čtvrtek patří pohledu do budějcké historie. Jan Schinko nakoukl na místo, kde dříve stávala věž Manda pojmenovaná po lazebnici Magdaleně Kozlovcové. Více už na následujících řádkách Drbny historičky.

V sobotu bude v budějckém středověkém městečku slavnostně přivítán císař Karel IV.

Také v letošním roce se České Budějovice připojí k Mezinárodnímu dni památek. V sobotu 16. dubna se tak lidé mohou těšit na plno zajímavých akcí.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.